Cílem je poskytnout lidem, společnostem a institucím Evropské unie bezpečný, soukromí respektující a výkonný rekurzivní DNS, tedy „telefonní seznam internetu“, který umožňuje procházení webu pomocí názvů domén namísto řetězců čísel. Projekt se stane důležitým pilířem evropské internetové suverenity.
Evropa chce vlastní alternativu k americkým řešením
Projekt DNS4EU je součástí vize posílení digitální nezávislosti Unie a bude sloužit coby alternativa k současným veřejným DNS překladačům nabízeným americkými technologickými giganty. Evropská komise si klade za cíl uchovávat data uživatelů v digitálním europrostoru a poskytovat službu co největšímu počtu Evropanů při dodržení nejvyšších standardů ochrany soukromí. „Naším cílem je chránit 100 milionů lidí díky DNS4EU. Abychom dosáhli tohoto milníku, musíme spolupracovat s mobilními a internetovými společnostmi na celém kontinentu. Proto nejen zavedeme novou veřejnou infrastrukturu, ale do architektury zapojíme i operátory,“ vysvětluje CEO společnosti Whalebone Richard Malovič.
Whalebone získal od investorů na rozvoj 65 milionů korun
V plánu je spojit stávající infrastrukturu telekomunikačních operátorů a poskytovatelů internetu s novými veřejně přístupnými DNS resolvery. Občanům a institucím nabídne jak bezplatnou službu DNS, tak placené služby s vyššími možnostmi zabezpečení. „Je to skvělá zpráva pro evropský telekomunikační a technologický sektor a fantastický příklad toho, jak evropské telekomunikační společnosti drží krok se svými mezinárodními konkurenty,“ říká jeden z podporovatelů iniciativy z řad operátorů, Alejandro Plater z A1 Telekom Austria Group.
V konsorciu je 13 členů z deseti evropských zemí
Aby bylo řešení všeobecně dostupné, vybrala Evropská komise tým různorodých členů s dlouholetými zkušenostmi v oboru. „Naše konsorcium zahrnuje soukromé společnosti, výzkumné instituce, nevládní organizace, univerzity, veřejné instituce, týmy pro zvládání počítačových hrozeb CERT i národní vzdělávací sítě NREN – všechny zaměřené na kybernetickou bezpečnost a internetovou infrastrukturu. Díky tomuto unikátnímu mixu dokážeme poskytnout skutečně udržitelné, nezávislé a stabilní řešení,“ pokračuje koordinátor návrhu Petr Soukeník.
Společnost Whalebone
Brněnská firma působí v oblasti kybernetické bezpečnosti a ochrany digitálního života. Od roku 2016 poskytuje zabezpečení DNS více než 300 telekomunikačním společnostem, poskytovatelům internetových služeb, podnikům a institucím po celém světě a chrání uživatele internetu před kybernetickými hrozbami prostřednictvím kombinace identifikace hrozeb a umělé inteligence.
Vedle společnosti Whalebone jsou dalšími členy konsorcia i některé další české instituce – CZ.NIC, ČVÚT a CESNET. Ze zahraničních členů jsou v konsorciu například italský Abi Lab, německý deSec, polský NASK, maďarský Sztaki nebo rumunský úřad National Cyber Security Directorate.