Korejci se zapojují do evropských vědeckých programů, své možnosti prezentuje i Česko

Jihokorejské přidružení do vědeckého programu Horizon Europe, ke kterému dochází v tomto roce, je šancí také pro české výzkumníky.

Zintenzivnění spolupráce mezi Koreou, Evropou a tím pádem i Českem lze očekávat například v již zavedených oblastech společného zájmu, jako jsou 5G a internet věcí; umělá inteligence a nanoelektronika; čistá energie a opatření v oblasti klimatu a výzkum infekčních nemocí a epigenomu.

Akce EU-Korea Research and Innovation Day | Foto: Zastupitelský úřad ČR v Soulu

Rýsují se také nové oblasti spolupráce jako antimikrobiální rezistence; automatizované systémy řízení a odolnost vůči katastrofám a polární výzkum. Významným aspektem bude mobilita výzkumných pracovníků, kde budou hrát roli programy Evropské rady pro výzkum (ERC) a Marie Skłodowska-Curie Actions.

ExportMag.cz: Ve světě vzniká síť ekologických učeben Archimedes s českými technologiemi

Na akci EU-Korea Research and Innovation Day, která proběhla na začátku března v jihokorejském Soulu, se prostřednictvím českého stánku opět tradičně představily korejským vědcům možnosti vědeckovýzkumné spolupráce s Českem. Nejen přívětivé akademické prostředí a špičková technologická vybavenost, ale také zejména společné česko-korejské programy financování výzkumných projektů letos zaujaly na 450 návštěvníků této významné akce. Prostor byl rovněž věnován právě představení přínosů spojených s jihokorejským přidružením do programu Horizon Europe.

Česko se díky svému stánku uvedlo jako země s vynikajícím vysokým školstvím, robustní sítí vědeckých institucí pod hlavičkou Akademie věd ČR umožňující jak základní, tak aplikovaný výzkum a také vyspělými velkými výzkumnými infrastrukturami. Návštěvníky rovněž zaujaly informace o česko-korejské spolupráci při financování výzkumných projektů, a to především v rámci programů SIGMA a také INTER-EXCELLENCE II – INTER-ACTION.

Českou účast na akci podpořil také velvyslanec Ivan Jančárek. „Velký zájem o český stánek mne nepřekvapil, neboť české vědeckovýzkumné prostředí má co nabídnout, a věřím, že v souvislosti s korejským přidružením do Horizon Europe bude vazeb mezi našimi a korejskými vědci ještě přibývat,“ uvedl.

Horizon Europe

Program Horizon Europe je největší výzkumný program na světě operující na období 2021–2027 s rozpočtem 95,5 miliardy eur. Jeho hlavními cíli jsou podpora hospodářského růstu, technologického rozvoje a průmyslové konkurenceschopnosti, přičemž klíčovým zaměřením je řešení globálních problémů, jako jsou klimatické změny, veřejné zdraví a digitalizace.

Korejské přidružení představuje pro zemi významný krok, neboť se stává teprve třetí neevropskou destinací, která se k programu připojila. Korejské instituce se mohou zapojit do druhého pilíře programu zaměřujícího se na řešení globálních výzev a posílení průmyslové konkurenceschopnosti. Tento pilíř podporuje společný výzkum v oblastech kritických pro společenský pokrok, udržitelnost a inovace. Pilíř je organizovaný do šesti tematických klastrů – zdraví, kulturní inkluzivita, bezpečnost, digitální transformace, opatření v oblasti klimatu a udržitelné řízení zdrojů. Druhý pilíř rovněž zahrnuje činnosti Společného výzkumného střediska (JRC), které zajišťují soudržnou a průřezovou podporu.

Další důležité informace k vědeckému prostředí v Koreji je možné získat na odkazech: Horizon Europe, National Research Foundation of Korea, Korea Institute of Science & Technology Evaluation and Planning nebo Ministry of Science and ICT. V případě zájmu mohou české vědecké subjekty kontaktovat obchodní oddělení zastupitelského úřadu ČR v Soulu na e-mailu seoul.commerce@mzv.gov.cz.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Soulu (Korejská republika). Autor: Jakub Kopecký, ekonomický diplomat.
• Teritorium: Asie | Korejská republika | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Investice | Věda, výzkum a vývoj

Doporučujeme