Kostarika jako první latinskoamerická země spustila Plán pro posílení polovodičového ekosystému, který by měl do země přilákat nové investory. Jeho součástí je tvorba nových vysokoškolských programů, které by dodaly specializované pracovníky do oblastí s vysokou poptávkou.
Každý rok místní školy vyprodukují 11 000 profesionálů nebo techniků s relevantními znalostmi pro tento průmysl, což je značné číslo pro zemi s 5 miliony obyvatel. Počet absolventů profesionálních programů roste ročním tempem 8,3 % a u technických oborů to je 20 %.
Zároveň se zjednodušují regulace v odvětví, například se zkracuje doba potřebná pro registraci chemických produktů nebo se optimalizují imigrační procesy pro vysoce kvalifikované pracovníky.
ExportMag.cz: Jihoameričané jsou posedlí krásou. Investují do ní navzdory krizi
Kostarika je také centrem pro výrobu čipů. V roce 2023 se stala hlavním strategickým spojencem USA. Po zavedení Zákona o výzkumu a vývoji, hospodářské soutěži a inovacích (CHIPS Act) pod vládou Joea Bidena se stala první zemí, která byla vybrána jako bezpečné místo pro americké investice do tohoto odvětví. Hlavním příjemcem dotací je společnost Intel.
Intel v zemi funguje již od roku 1997, ale svůj montážní a testovací provoz uzavřel v roce 2014, kdy výrobu přesunul do Asie. Ke znovuotevření došlo v roce 2021, kdy byla výroba posílena americkými investicemi, především kvůli obchodnímu boji mezi USA a Čínou. V současné době Intel zaměstnává v zemi přes 3000 pracovníků a v roce 2023 investoval do závodu v Kostarice 1,2 miliardy dolarů. Ten pracuje 24 hodin denně a produkuje polovinu z celkového množství čipů společnosti na světě.