Od 1. září 2022 bude podle zákona o ochraně ovzduší z roku 2012 povoleno používat kotle pouze 3. a vyšší emisní třídy podle ČSN EN 303-5. Provoz zastaralých kotlů bude zakázán a bude nutné je vyměnit za nové ekologické zdroje vytápění. Vlastníci nemovitostí mohou na jejich pořízení využít dotaci z programu Nová zelená úsporám. Pro ty, kteří nebudou mít na výměnu dostatek financí z důvodu nižších příjmů, Ministerstvo životního prostředí připravilo podporu z EU fondů.
Půjde tak o poslední šanci veřejnosti získat prostředky na nový ekologický zdroj tepla před zákazem provozu starých kotlů.
S ohledem na kapacity topenářů a dodavatelů kotlů budou moci obce s rozšířenou působností zohlednit zájem vlastníků nemovitostí kotel vyměnit. V praxi to znamená, že pokud si vlastník nemovitosti alespoň požádá o dotaci na výměnu kotle do 1. září 2022, může se vyhnout pokutě až 50 000 Kč.
Přínosy kotlíkových dotací
Kotlíkové dotace poprvé odstartovaly v roce 2015 a patří mezi nejúspěšnější dotační programy. Během tří výzev s celkovou finanční alokací ve výši 11,8 mld. Kč bylo přijato 120 000 žádostí, dosud vyměněno 84 000 kotlů a vyplaceno 9,3 mld. Kč. Příjem žádostí v rámci 3. výzvy ještě v několika krajích dobíhá. V provozu může být aktuálně stále až 300 000 neekologických kotlů na pevná paliva.
Dotace pro domácnosti s nižšími příjmy
Pro domácnosti s nižším příjmem, jako jsou třeba samoživitelé nebo senioři, je alokována částka 5,5 mld. Kč, což představuje přibližně 50 000 vyměněných kotlů. Dotace bude v tomto případě 95 % způsobilých výdajů. Příjem žádostí bude probíhat přes krajské úřady od začátku roku 2022.
Kritériem pro určení, kdo může využít dotaci pro domácnosti s nižším příjmem, je výše průměrného čistého příjmu na člena domácnosti, která v roce 2020 nepřesáhla 170 900 Kč, tj. 14 242 Kč čistého příjmu na osobu měsíčně.
Za způsobilé jsou považovány výměny kotlů realizované od 1. ledna 2021.
Kdo může o dotaci žádat a jak spočítat příjem
- vlastník nebo spoluvlastník nemovitosti (rodinného nebo bytového domu, bytové jednotky nebo trvale obývaného rekreačního objektu)
- průměrný čistý příjem na člena domácnosti v roce 2020 nebyl vyšší než 170 900 Kč, tj. 14 242 Kč na osobu a měsíc. Příjmy členů domácnosti – osob bydlících společně se žadatelem – jsou průměrovány
- sledovány budou jen běžné příjmy za rok 2020 – zdanitelné příjmy, důchody a vybrané typy dávek
- domácnosti složené výhradně z důchodců pobírajících starobní důchod nebo invalidní důchod 3. stupně nebudou muset dokládat příjmy, jsou automaticky způsobilí pro dotaci
- u nezletilých dětí a studentů do 26 let se uvažují příjmy ve výši 0 Kč
Limit pro výši příjmů byl stanoven na základě podkladu zpracovaného Agenturou pro sociální začleňování. Žadatelé, kteří jej nesplní, mohou žádat o dotaci v programu Nová zelená úsporám.
Na co lze dotaci čerpat
- na výměnu kotle na pevná paliva nesplňujícího 3., 4. a 5. emisní třídu za nový ekologický zdroj
Typy podporovaných zdrojů tepla:
- kotel na biomasu (min. energetická třída A+ a parametry podle nařízení komise č. 2015/1189)
- elektrická a plynová tepelná čerpadla (min. energetická třída A+ a parametry podle nařízení Komise (EU) č. 813/2013)
- plynový kondenzační kotel (min. energetická třída A a parametry podle nařízení Komise (EU) č. 813/2013)
Žadatelé budou mít k dispozici seznam výrobků a technologií, ze kterého budou moci vybírat nový zdroj tepla na vytápění. Seznam není povinný, ale pokud žadatel zvolí jiný zdroj, musí k žádosti předložit dokumenty, např. certifikát nebo technický list, o stanovených parametrech, které prokáží, že splňuje parametry programu.
Jak podat žádost a jakou výši dotace lze získat
Žádosti bude možné podávat na krajském úřadě, kde lze využít odborné poradenství. Podpora bude poskytována na instalace realizované od 1. 1. 2021 ve výši 95 % ze způsobilých výdajů s následujícími limity:
Typ zdroje tepla | Limit (Kč) |
Plynový kondenzační kotel | 100 000 |
Kotel na biomasu s ruční dodávkou paliva, vč. akumulační nádrže/se samočinnou dodávkou paliva | 130 000 |
Tepelné čerpadlo | 130 000 |
Žadatelé mohou využít financování formou zálohy, tj. před výměnou kotle. Způsobilé jsou výdaje na: stavební práce, dodávky a služby související s realizací, včetně úpravy spalinové cesty, rekonstrukce otopné soustavy, na akumulační nádoby/kombinovaný bojler, zkoušky nebo testy na uvedení zdroje k užívání a projektová dokumentace.
Příjem žádostí
- začátek roku 2022
Jaké doklady jsou třeba k podání žádosti
- formulář žádosti o podporu
- doklad o kontrole technického stavu a provozu původního zdroje tepla – žadatel prokáže, že původní zdroj splňuje (splňoval) třídu kotle vhodnou k výměně
- doklady prokazující vlastnický vztah k nemovitosti, kde je nový zdroj tepla realizován
- fotodokumentace stávajícího kotle napojeného na otopnou soustavu a komínové těleso
Po provedení výměny je potřeba předložit
- účetní doklady (faktury a bankovní výpisy)
- fotodokumentaci nově instalovaného zdroje tepla
- doklad o instalaci a uvedení zdroje do provozu, v případě obnovitelných zdrojů energie vystavený oprávněnou osobou
- protokol o revizi spalinové cesty podle Vyhlášky č. 34/2016 o čištění, kontrole a revizi spalinové cesty (v případě, že je novým zdrojem tepla spalovací zdroj)
- zprávu o montáži zpracovanou oprávněnou osobou, popř. výrobcem proškolenou osobou pro instalace plynových kotlů
- potvrzení o ekologické likvidaci starého kotle
Kam se obrátit pro více informací
Dotace budou poskytovat krajské úřady.
Dotace na výměnu kotlů pro ostatní domácnosti
Nová zelená úsporám rozdělí 8,5 mld. Kč na výměnu zhruba 100 000 kotlů. Žádosti bude možné podávat od podzimu 2021 přes www.novazelenausporam.cz a dotace bude činit až 50 % způsobilých výdajů.