Série jednání českých diplomatů se zástupci Kuvajtského institutu pro vědecký výzkum (KISR) ukázala, že tato země Perského zálivu nabízí řadu šancí pro rozvoj vzájemných vztahů.
Setkání proběhla v návaznosti na návštěvu velvyslanců a zástupců zastupitelských úřadů zemí EU rezidentních v Kuvajtu v parku obnovitelných zdrojů energie Šagája, na jehož rozšíření kuvajtský výzkumný institut spolupracuje s tamním ministerstvem energetiky, vody a obnovitelných zdrojů.
ExportMag: Světelný tunel nebo les ze skla. Česká svítidla září za mořem i v Arábii
Během bilaterálních setkání kuvajtská strana vyjádřila zájem o spolupráci v řadě oborů studia na českých univerzitách v magisterských a v doktorských studijních programech. Vláda poskytuje Kuvajťanům štědrá stipendia na studium na prestižních univerzitách v zahraničí. Z těchto setkání vzešel rovněž velký zájem o spolupráci s českými výzkumnými institucemi zejména v oborech orientovaných na ropný sektor, energetiku, energetickou transformaci, uchovávání energie, energetickou účinnost, využití vodíku, obnovitelné zdroje, vodní zdroje, ochranu životního prostředí, smart technologie, nanotechnologie, biotechnologie a další inovativní technologie v zemědělství, potravinovou bezpečnost a umělou inteligenci nebo kybernetickou bezpečnost.
Kuvajtští výzkumníci byli velmi nakloněni rozvoji bilaterálních vztahů a projevili eminentní zájem o účast v plánované incomingové misi do ČR s cílem navštívit relevantní univerzity a výzkumné instituce a navázat vzájemnou spolupráci. Navázání vztahů s prestižními českými univerzitami by mohlo přispět k jejich akreditaci v Kuvajtu a posílit příliv kuvajtských studentů. Pokud by se podařilo uzavřít vhodný smluvní dokument či memorandum o porozumění, umožnilo by to vytvořit platformu a definovat relevantní oblasti pro rozvoj vzájemné spolupráce ve vědě, výzkumu a vývoji a základnu pro zapojení českých výzkumníků a inovativních firem do pilotních projektů v Kuvajtu, například v energetice nebo v oblasti životního prostředí.
Šance i v širším regionu
Kuvajt díky přírodním podmínkám nabízí unikátní datovou základnu pro specifický výzkum a vhodné testovací zázemí pro specializované technologie. Vzájemná spolupráce českých relevantních institucí s KISR by tedy mohla vytvořit příležitosti v základním výzkumu a přilákat kuvajtské studenty do Česka. Mohla by podpořit využití potenciálu v aplikovaném výzkumu a napomoci zapojení českých firem a inovativních technologií do řešení problematiky specifické nejen pro Kuvajt, ale i pro další země v blízkovýchodním regionu.
KISR působí od roku 1967 jako vědecký, technický a poradní subjekt pro řadu ministerstev a pro vládní a soukromé instituce v Kuvajtu. Výzkum institutu poskytuje cenné expertní informace, jež propojují základní a aplikovaný výzkum a komercionalizaci získaných poznatků. Zástupci Kuvajtského institutu pro vědecký výzkum měli prezentovat příležitosti českým podnikatelům v rámci česko-kuvajtského podnikatelského fóra, jež se mělo konat v listopadu během návštěvy ministra průmyslu a obchodu v Kuvajtu. Tato návštěva byla odložena na příští rok, kdy má být rovněž podepsána dohoda o ekonomické a technické spolupráci mezi českou a kuvajtskou vládou.