Legislativní změny v potravinářství v USA

Navzdory obavám o zdraví a soudním sporům se kontroverzní insekticid chlorpyrifos do zemědělství ve Spojených státech po rozhodnutí soudu opět vrací.

Rozhodnutí vyvolalo rozhořčení ekologických skupin. Čeká se na konečné posouzení bezpečnosti ze strany Agentury na ochranu životního prostředí EPA. Toto soudní rozhodnutí navazuje na nařízení z roku 2021, kdy došlo k jeho zákazu, s výjimkou nepotravinářských produktů.

Ilustrační fotografie

Illinois zavádí legislativu, která zakazuje pět potravinářských přídatných látek

Illinois podniká (obdobně jako Kalifornie) rozhodné kroky a zavádí zákon o bezpečnosti potravin (SB2637). V USA je cílem zakázat pět doposud běžně používaných potravinářských přídatných látek a zkoumat další potenciálně škodlivé chemické látky.

Nový zákon navrhuje zákaz bromovaného rostlinného oleje (E443), bromičnanu draselného (E924a), propylparabenu, erythrosinu (E127) a oxidu titaničitého (E171). Důvodem přijetí zákona jsou potenciální zdravotní rizika spojená s těmito přídatnými látkami.

Stát Illinois tento prvek úplně zakázal oproti rozhodnutí California Food Safety Act, Tam FDA neshledala zdravotní závadnost oxidu titaničitého (E171) a tento prvek nezakázala. Návrh zákona se sice zaměřuje na prvních pět přídatných látek, ale požaduje také studie týkající se BHA a BHT.

ExportMag.cz: Výrobce tradiční slivovice ze Zlínska oslavil 100 let a začíná prodávat i do zahraničí

Indiana diskutuje o zákazu kukuřičného sirupu s vysokým obsahem fruktózy

John Bartlett, člen Sněmovny reprezentantů státu Indiana, představil zákon o zákazu kukuřičného sirupu s vysokým obsahem fruktózy z důvodu obav o zdraví. To vyvolalo debatu o jeho vnímaném vlivu a podobnosti s cukrem na pozadí širších výživových strategií.

Pokud zákon vstoupí v platnost, bude sirup od 1. července 2024 v Indianě zakázán. Tento druh sirupu se nejčastěji vyskytuje v limonádách, cereáliích a pečivu a jeho zákaz by způsobil velice nepředvídatelnou situaci na zdejším trhu.

Autorka: Tereza Černá, zemědělská diplomatka, velvyslanectví ČR ve Washingtonu. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

Doporučujeme