Ostrov Sokotra je z pohledu vědců unikátní lokalitou. Je známý vysokým stupněm endemismu – jinými slovy téměř každý druh zdejšího stromu neroste nikde jinde na světě. Kritická absence přirozené obnovy dřevin a stárnutí současné populace endemických stromů je způsobena zejména narůstajícím pastevectvím, což způsobuje závažné environmentální problémy, kritická je zejména absence přirozené obnovy dřevin. Populace endemických stromů stárnou a postupně i náhle, díky stále častějším a ničivějším cyklónům, odumírají a hrozí jim tak akutně vyhynutí.
Odborníci MENDELU v Brně se již 20 let zasazují o záchranu endemických dřevin zejména dračinců, kadidlovníků či myrhovníků. Na ostrově byly vybudovány školky, vyškoleni školkaři, v domácích a školních zahradách jsou mimo jiné využívány i původní ohrožené druhy dřevin.
„Aby byla změna trvalá, je nutno naučit místní komunity trvale udržitelnému způsobu hospodaření v lesích, s čímž souvisí i modifikace současných způsobů pastvy a chovu hospodářských zvířat, zejména koz, velbloudů, ovcí a krav. Dobytek se zde totiž pase zcela volným způsobem a likviduje veškeré přirozené zmlazení dřevin. Zavádíme proto inovovaná pravidla komunitního sylvo-pastorálního agrolesnictví, založeného na tradičních postupech, ale doplněná o rozmanité postupy obnovy dřevin,“ popisuje současné záměry působení na Sokotře Petr Maděra z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně, dlouholetý koordinátor projektu.
Lesníci LDF na ostrově působí v rámci řady projektů zahraniční pomoci podpořených většinou Ministerstvem zemědělství, Českou rozvojovou agenturou, Kanadskou rozvojovou agenturou CIDA či v současné době díky projektu UNE/GEF. Zabývají se výzkumem a záchranou ohrožených populací dřevin, zejména dračinců, kadidlovníků či myrhovníků. Od počátku jsou platnou součástí týmu i studenti, kteří zde zpracovávají své závěrečné práce či se pod vedením zkušených pedagogů účastní realizací projektových záměrů.
Ostrov Sokotra, nazýván často Galapágami Indického oceánu, leží na pomezí Adenského zálivu a Indického oceánu a správně náleží republice Jemen. Stupeň endemismu a tím pádem unikátnosti zde u rostlin dosahuje až 38 %.
Informace a fotografie poskytnuty Mendelovou univerzitou v Brně.