Letiště v Madridu má být největší v Evropě, čeká ho rekordní investice

Předseda vlády Pedro Sánchez oznámil zahájení projektu expanze letiště Adolfa Suáreze Madrid-Barajas s objemem ve výši 2,4 miliardy eur, což je největší investice do letištní infrastruktury ve Španělsku v posledním desetiletí.

Tato investice povede k výraznému rozšíření kapacity letiště a k vytvoření tisíců přímých i nepřímých pracovních míst. Rozšíření mezinárodního letiště pomůže čelit velké turistické poptávce, která v zemi existuje, a dosáhnout kapacity 90 milionů cestujících v roce 2031.

Ilustrační fotografie | Ron Ellis / Shutterstock.com

Letiště Adolfa Suáreze-Madrid Barajas se pyšní titulem letiště s nejvyšší leteckou dopravou ve Španělsku. V současnosti je letiště Barajas v letecké dopravě na pátém místě v Evropě, v roce 2022 přes něj cestovalo 50,6 milionu osob a v roce 2023 počet cestujících narostl na 60,2 milionu. Nyní se odhaduje, že rozšíření z něj udělá největší letiště v Evropě, a předčí tak velká rušná letiště na kontinentu: Istanbul s 64,3 miliony cestujících, Londýn Heathrow s 61,6 miliony, Paříž-CDG s 57,5 miliony a Amsterdam-Schipol s 52,5 miliony cestujících v roce 2022.

ExportMag.cz: Španělsko chce vyslat vlastní raketu do vesmíru

Projekt zahrnuje rozšíření terminálů T4 a T4 Satelite, výstavbu provozní budovy před terminály T1, T2 a T3 a přestavbu zařízení. Tyto změny mají za cíl zvýšit kapacitu letiště o 28 %, které by pak mělo obsloužit 90 milionů cestujících. Po dokončení prací se navíc otevře možnost rozšíření na nové asijsko-pacifické trasy, které spojují Madrid se dvěma kontinenty, Amerikou a Asií. Expanze by mohla mít pozitivní dopad na ekonomiku Madridského regionu, protože letiště v současnosti přispívá 9,7 % k hrubému domácímu produktu kraje a poskytuje 60 000 pracovních míst.

Udržitelnost i originalita

Projekt také zahrnuje prvky udržitelnosti životního prostředí, inovativní v tomto typu zařízení. Konkrétně již probíhá výstavba největší solární elektrárny umístěné v prostoru letiště v Evropě s kapacitou 140 megawattů.

Expanzi provede firma Ayesa Ingeniería a architektonická firma Estudio Lamela, která byla v čele s již zesnulým Richardem Rogersem autorem výrazného terminálu T4 a jeho vysoké zvlněné bambusové střechy. Přípravné práce na novém projektu již byly zahájeny, nicméně hlavní objem prací je naplánován na období 2027–2029 a otvírá tak příležitost pro zapojení českých firem. Bližší informace o připravovaném projektu jsou k dispozici na webu Arquitectura Viva.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Madridu (Španělsko). Autorka: Zuzana Hlavičková, ekonomická diplomatka.

• Teritorium: Evropa | Španělsko | Zahraničí

Doporučujeme