Do ankety Adapterra Awards se mohou registrovat projekty širokého zaměření, které mají ale jeden společný jmenovatel – nějakým způsobem napomáhají tlumit změnu klimatu a její negativní důsledky.
Projekty může přihlásit jednotlivec, firma, organizace i obec. Posoudí je pak odborná porota, která vybere zhruba dvacítku finalistů. Ti budou představeni veřejnosti a vítězové jednotlivých kategorií budou vyhlášeni v listopadu na Konferenci o adaptaci na klimatickou změnu.
Odměnou je pro vítěze nejen medializace projektů, ale také finanční bonus, který se pohybuje v jednotlivých kategoriích od 50 tisíc do 100 tisíc korun. „Ty projekty by měly být také příkladem dobré praxe a inspirací pro další města či obce,“ podotýká Martin Ander z Nadace Partnerství, která soutěž pořádá.
Kategorie Průmysl bude zajímavá i pro menší firmy
Do loňského ročníku se přihlásilo 115 projektů a hlasovalo v něm přes osm tisíc lidí. Letos soutěž přichází v inovované podobě. Počet základních kategoriích je snížen pro přehlednost z šesti na tři – jde o kategorie Krajina, Sídla a Budova. „K tomu zavádíme čtvrtou kategorii, která bude každý rok proměnlivá, aby ta soutěž měla každoročně nějaký nový náboj. Letos to bude Průmysl,“ informoval Martin Ander.
Přihlaste svůj projekt do soutěže na stránkách Adapterra Awards
Právě tato kategorie by měla být dvojnásob zajímavá pro firmy, které v ní mohou představit kroky, jimiž vylepšily své fungování v duchu udržitelnosti. „Jde nejen o provoz samotného podniku uvnitř, ale i to, jak ovlivňuje mikroklima blízkého okolí,“ doplňuje Michal Hošek, ředitel společnosti Integra Consulting a odborný garant soutěže.
Porota přitom nebude zohledňovat finanční objem projektů, takže malé firmy nejsou ve svých šancích nijak handicapovány oproti velkým průmyslovým podnikům.
V anketě už dříve bodoval přerod betonárky nebo zelené sídlo zahradnictví
Martin Ander připomíná, že udržitelnost jako téma v průmyslu aktuálně rezonuje i díky nové povinnosti nefinančního reportingu. „Průmyslová výroba patří mezi největší odběratele a zároveň znečišťovatele vod. Společně se zemědělstvím je také nejzranitelnějším sektorem v období sucha. Klimatická změna průmyslovým podnikům přináší nová rizika, ale i nové možnosti, jak se na její dopady připravit,” podotýká.
Jako příklady řešení, které chce soutěž představit dalším firmám či obcím jako inspiraci, pořadatelé uvádějí některé úspěšné účastníky ankety z minulých ročníků. Jde třeba o úsporný provoz stavební firmy Deas Boskovice, která při výrobě betonu začala využívat nikoliv pitnou, ale dešťovou vodu. Při vlastním provozu zároveň přešla na recyklovaný beton a asfalt a upravila také svůj areál – zateplila administrativní budovu, na střechu doplnila fotovoltaické elektrárny.
Dalším příkladem z minulých ročníků je hala společnosti Železný, výrobce polyetylénových kánoí. Voda, která stéká po stěnách haly, je dále využívána uvnitř při výrobě. Komplexní řešení, které je environmentálně šetrné a zároveň je vlastně i příhodnou vizitku firmy, představuje sídlo zahradnictví Gabriel. To se pyšní zelenou střechou osázenou rostlinami, firma také zavedla tepelná čerpadla či fotovoltaiku.
„Pro průmyslové podniky je dnes hodně důležitý (enviromentální odpovědný přístup) i pro to, jak je vnímají obchodní partneři a zákazníci. Zároveň si firmy uvědomují, že tak chrání vlastní zdroje,“ podotýká Martin Ander. Organizátoři soutěže také připomněli, že to stále více začínají zohledňovat banky při udělování úvěrů nebo pojišťovny při stanovení výše pojistek.
Modernizace vozovny či ekologická novostavba. Připomeňte si vítěze minulého ročníku Adapterra Awards
K regionálním oceněním přibude Cena Jihočeského kraje
Anketa letos také rozšiřuje záběr do regionů. Ocení nejen nejlepší projekty na území Prahy, ale také v příhraničních oblastech, Moravskoslezském kraji a nově také v Jihočeském kraji. „Většina odborníků i laická veřejnost vidí, že počasí kolem nás se mění a extrémní projevy počasí jsou stále častější. Proto jsme se rozhodli spolupracovat s Nadací Partnerství a prostřednictvím prestižní soutěže Adapterra Awards ocenit nejlepší jihočeské projekty, které realizují účinná adaptační opatření,“ uvedl vicehejtman Jihočeského kraje František Talíř.
„V loňském roce jsme jako jeden z prvních krajů v Česku dokončili přípravu Adaptační strategie. A součástí jejího naplňování je i motivace a podpora místních obcí, firem, spolků i jednotlivých občanů k projektům užitečným pro přírodu i komunity, v nichž lidé v jižních Čechách žijí,“ dodává.
Soutěž už v minulých letech dokázala oslovit veřejnost i v Rakousku, konkrétně v oblastech přiléhajících k hranicím s Českou republikou. Několik tisíc Rakušanů už v minulosti v anketě hlasovalo a tak mezi vypsané regionální kategorie patří i Cena rakouského příhraničí.
Stejně jako v předchozích ročnících bude moci veřejnost zvolit také projekt, který získá Cenu sympatie. Online hlasování proběhne od 1. srpna do 15. října.