Libanonci prokazují pozoruhodnou odolnost a vynalézavost a začali se vracet k tradičním metodám uchovávání potravin, tzv. konzervaci mouneh.
Chlazení, klíčová součást moderního uchovávání potravin, se při nedostatečných a nepravidelných dodávkách elektrické energie stává krajně nespolehlivé. V některých oblastech Libanonu je státní elektřina k dispozici pouze 2 hodiny denně. V důsledku toho se obyvatelé Libanonu museli přizpůsobit a najít alternativní způsoby, jak uchovat své produkty a oživit tradiční metody, které nejsou závislé na dodávkách elektrické energie.
Proto se Libanonci začali vracet ke klasickým metodám konzervace potravin, jako jsou sušení na slunci, solení, kvašení a nakládání. Ovoce a zelenina jsou pečlivě ošetřeny a konzervovány tradičními způsoby, což zajišťuje jejich delší životnost a mnohdy i zvýrazní jejich chuť. Toto oživení tradičních metod umožní nejen zachování kulinářských tradic, ale také navazuje spojení s libanonským kulturním dědictvím.
ExportMag.cz: V Jordánsku Češi uspěli se sklem, voňavkami i fotovoltaikou
Mouneh je odvozené z arabského slova „mana“, což znamená „ukládat“, má v Libanonu hlubokou tradici. Praxe uchovávání potravin tímto způsobem byla pro Libanonce vždy způsobem, jak zajistit obživu v dobách nedostatku, jako byly války a hospodářské krize.
Různorodá libanonská krajina umožňuje pěstování velkého množství ovoce, zeleniny, obilovin a produkci mléčných výrobků, což tvoří základ pro bohatou škálu konzervace potravin způsobem mouneh. Ačkoli většina mouneh se připravuje po celém Libanonu, v oblastech, kde převládá produkce např. granátových jablek, třešní, sýrů olivových olejů nebo citrusů, se způsoby konzervace poněkud odlišují. Základem však zůstává kombinace sušení, solení a ukládání v olivovém oleji.