Logistika, monitoring i zemědělství. Drony jsou nad Japonskem stále častější

Vyšší produktivita v zemědělství, propracovanější logistika, kontrola infrastruktury či zvládání katastrof, tam všude se v Japonsku uplatňují drony.

Díky pokroku v dronových technologiích i podpoře japonské vlády tento průmyslový sektor rychle roste a nabízí příležitosti i pro evropské firmy.

Ilustrační fotografie

Očekává se, že japonský trh s průmyslovými drony vzroste do pěti let z přibližně 385 mld. jenů v roce 2023 na více než dvojnásobek, 905 mld. jenů, především díky rostoucímu užívání dronů v logistice či v zemědělství. Tento růst také podporují vládní iniciativy a investice do dronových technologií. Japonská vláda vyvíjí značné úsilí na podporu používání dronů a podporu inovací v tomto odvětví. Výzkumné granty, dotace a programy financování povzbuzují podniky a výzkumné instituce k vývoji a komercializaci řešení bezpilotního létání. To vytváří vhodné prostředí pro domácí i zahraniční společnosti a předpoklady pro trvalý růst trhu.

ExportMag.cz: Digitrony slaví comeback. Český startup uspěl s technickou stavebnicí

Japonská průmyslová odvětví stále častěji používají drony ke zvýšení efektivity, produktivity a zabezpečení a nabízejí nákladově efektivní řešení pro automatizované úkoly, jako jsou monitorování, kontrola a logistika. Pro zahraniční společnosti se tak otevírají zajímavé obchodní příležitosti na japonském trhu s průmyslovými drony, zejména v logistice, zemědělství nebo při inspekčních činnostech.

Logistika i záchranné mise

Drony jsou stále častěji nasazovány při dodávkách ve vzdálených oblastech, zejména na venkově a v horách. Další oblastí je precizní zemědělství, kdy se drony používají u automatizovaných činností, jako jsou postřiky, monitorování půdy, mapování, setí a management zdraví plodin, což pomáhá řešit nedostatek pracovních sil v zemědělském sektoru a optimalizují provoz.

Drony jsou využívány také při kontrolách kritické infrastruktury, jako jsou mosty, elektrická vedení, solární farmy a větrné turbíny, protože stárnoucí japonská infrastruktura vyžaduje častější inspekce. S drony se počítá také při zvládání katastrof, které Japonsko často sužují. Katastrofy zvyšují poptávku po dronech vybavených senzory pro pátrací a záchranné mise, hodnocení škod, sledování a systémy reakce na mimořádné události. Počítá se s nimi také při nouzových dodávkách zásob, typicky zdravotnického materiálu a potravin, do odlehlých oblastí postižených přírodními katastrofami.

Ilustrační fotografie

Perspektivní jsou i pokročilé komponenty, jako jsou senzory a pohonné systémy, včetně inovativních bateriových technologií. Japonské průmyslové zaměření na vysoce přesnou výrobu tak představuje příležitosti pro zahraniční podniky s touto specializací. Stále větší důraz je také kladen na integraci umělé inteligence, strojového učení a pokročilých senzorů do průmyslových dronů, což umožňuje přesnější sběr a analýzu dat.

Specifická pravidla pro drony

Japonský trh nabízí růstový potenciál, ale zahraniční společnosti současně čelí výzvám při přizpůsobení se místnímu regulačnímu a obchodnímu prostředí. Překážku vstupu na trh představuje i silná konkurence domácích výrobců dronů. Zahraniční společnosti mohou čelit i nižšímu povědomí o značce ve srovnání s místní konkurencí. Zavedení lídři na japonském trhu se silnou zákaznickou základnou a loajalitou mohou novým účastníkům ztížit získání pozic na trhu.

Tempo přijímání nových technologických řešení v Japonsku se může lišit od toho v EU, což může mít dopad na přijetí a integraci nových dronových technologií. Výzvou jsou i technologická omezení, navzdory rychlému pokroku se drony stále potýkají s omezeními ve výdrži letu, nosnosti a doletu. Poptávka je tak po technologiích lepších baterií a pohonných systémů.

V Japonsku jsou také specifická pravidla pro provoz dronů týkající se dodržování předpisů, licenčních postupů a omezení vzdušného prostoru. Po provozovatelích dronů je vyžadována důkladná znalost těchto předpisů, přičemž orientace v tamním regulačním prostředí může být složitá a nákladná. Podobná situace je také u interoperability a standardizace, české drony mohou čelit problémům s kompatibilitou se stávajícími japonskými systémy.

Při vstupu na japonský průmyslový trh mohou české firmy zvážit účast na veletrhu Japan Drone Expo, který se koná se každoročně v Tokiu od roku 2016 a jedná se o největší místní B2B výstavu zaměřenou na drony. Desátý ročník Japan Drone 2025 Expo se bude konat na Makuhari Messe od 4. června do 6. června.

Účast na veletrzích v Japonsku nebo vystavování na nich je obecně vhodný způsob, jak se spojit s kupujícími a dovozci. Nejenže budování osobních vztahů je v japonské obchodní kultuře zásadní a tyto akce nabízejí příležitosti k přímé interakci, ale spolupráce a partnerství s místními společnostmi může nabídnout cenné poznatky o trhu, usnadnit vstup na trh a pomoci orientovat se v právních předpisech.

Japan Drone Expo je navíc organizovaný místní dronovou asociací Japan UAS Industry Development Association (JUIDA), která je partnerem české Aliance pro bezpilotní letecký průmysl (UAVA). Na posledních dvou ročnících veletrhu byla viditelná i česká účast v podobě českého stánku připravovaného agenturou CzechInvest.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Tokiu (Japonsko). Auto: Ondřej Svoboda, ekonomický diplomat.

• Teritorium: Asie | Japonsko | Zahraničí

Doporučujeme