Malé a střední firmy jsou připraveny na změny, ale brzdí je překážky, ukázal průzkum

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) zveřejnila výsledky průzkumu mezi českými malými a středními podniky na téma transformace podnikání.

Malé a střední podniky (MSP) v České republice si uvědomují nutnost digitalizace, automatizace a inovací, aby zůstaly konkurenceschopné. Přes pozitivní přístup firem k modernizaci však jejich rozvoj brzdí hned několik klíčových překážek – především nedostatek finančních prostředků, nepředvídatelné ekonomické prostředí, nedostatek kvalitních zaměstnanců i obavy zaměstnanců ze změn. Průzkum mezi MSP realizovala pro AMSP ČR agentura IPSOS v únoru 2025.

Ilustrační fotografie

Shrnutí výsledků:

  • Více než polovina firem hodlá v příštím roce investovat do digitalizace nebo automatizace, přičemž největší vnímanou překážkou v rychlejší adapci na změny je nedostatek finančních prostředků.
  • Překážkou v digitalizaci a automatizaci mohou být pro firmy vlastní zaměstnanci, kteří mají obavy z technologických změn a inovací a jejich nízká motivace k dalšímu vzdělávání pro získání potřebné kvalifikace. Přesto více než polovina tázaných firem hodnotí své zaměstnance směrem k technologickým a tržním změnám jako připravené.
  • Nedostatečné finanční prostředky jsou překážkou pro firmy, které by chtěly zvyšovat kvalifikaci svých zaměstnanců. Přispívá k tomu složitost administrativních a regulačních procesů.
  • Udržitelné a odpovědné podnikání je důležité přibližně pro tři ze čtyř firem. Programy na snížení energetické spotřeby a emisí zavedla v rámci ESG trendů třetina dotázaných firem.
  • Růst na tuzemském trhu představuje největší příležitost v následujících 12 měsících zhruba pro pětinu firem. Ty podnikající v sektoru služeb častěji vidí potenciál ve využívání umělé inteligence (AI).

Podniky chtějí investovat do digitalizace, ale chybí jim prostředky

Více než polovina firem plánuje v příštím roce investovat do digitalizace nebo automatizace, což potvrzuje jejich snahu přizpůsobit se novým technologickým a tržním podmínkám. Největší překážkou v rychlejší adaptaci na změny je však nedostatek financí (uvádí 40 % respondentů), který firmy omezuje v realizaci investic do nových technologií i do zvyšování kvalifikace zaměstnanců. Podniky považují za klíčovou hlavně automatizaci procesů a robotizaci. Firmy spadající do sektoru služeb častěji zmiňují AI a strojové učení.

„České MSP jsou klíčovým motorem ekonomiky. Jejich ochota inovovat a modernizovat je velkým pozitivem, avšak bez efektivnější státní a finanční podpory se jejich rozvoj zpomaluje. Vzhledem ke složitým podmínkám získání financí či podpor jsou menší firmy často opatrné a do svého rozvoje investují až ve chvíli, kdy si na nové technologie či modernizaci samy našetří. To ale vede k pomalejšímu tempu inovací a nižší konkurenceschopnosti, což potvrzuje i stále nedostatečná podpora investic ze strany státu,“ říká Josef Jaroš, předseda představenstva AMSP ČR.

IPSOS pro AMSP ČR

Firmy deklarují, že pro efektivnější transformaci podnikatelského prostředí pomůže převážně dokončení digitalizace státní správy do 2 let a snížení ceny práce.

Zaměstnanci jako překážka i klíč k úspěchu

Firmy však nečelí pouze finančním bariérám. Překážkou v digitalizaci a automatizaci mohou být také samotní zaměstnanci. Mnozí z nich mají obavy z technologických změn a inovací, což se projevuje nízkou motivací k dalšímu vzdělávání (34 %). To následně komplikuje proces transformace a zavádění moderních technologií.

Na druhou stranu více než polovina dotázaných firem hodnotí své zaměstnance jako připravené na technologické a tržní změny, což naznačuje, že potenciál k inovacím v českých firmách existuje – jen je třeba ho podpořit cíleným vzděláváním a investicemi do rozvoje dovedností.

Byrokracie a nedostatek podpory zpomalují rozvoj

Podle podnikatelů je klíčové, aby stát i finanční instituce více podporovaly malé a střední podniky v procesu digitalizace a inovací. Mezi hlavní překážky, se kterými se firmy potýkají, patří:

  • Složitost administrativních procesů – náročné podmínky pro získání dotací a grantů znamenají, že mnoho firem raději investuje až tehdy, když si na rozvoj našetří.
  • Nedostatečná finanční podpora vzdělávání – firmy chtějí investovat do rozvoje kvalifikace svých zaměstnanců, ale nemají na to dostatek prostředků a rovněž bojují s jejich volnou kapacitou při současném dlouhotrvajícím nedostatku pracovníků.
  • Nejisté regulatorní prostředí – časté legislativní změny způsobují firmám velké problémy v dlouhodobém plánování.

Bez efektivnější podpory státu a odstranění administrativních překážek se tak proces transformace může výrazně zpomalit, což by mohlo ohrozit konkurenceschopnost českých podniků v evropském i globálním měřítku.

IPSOS pro AMSP ČR

Rok transformace podnikání 2025
Představujeme hlavní projekt Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) pro rok 2025. Projekt cílí na implementaci ESG principů, využití moderních technologií a inovací, a posílení konkurenceschopnosti malých a středních podniků.

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme