„Jedním z hlavních úkolů, které jsme si stanovili pro nejbližší dobu, je vytvoření příznivých podmínek pro efektivní a účelnou spolupráci mezi všemi třemi smluvními stranami. S tím souvisí např. umožnění realizace praxí a stáží v sociálních podnicích, dále také rozšíření nabídky vzdělávání mezi budoucí i současné sociální podnikatele v Kraji Vysočina,“ říká Hana Hajnová, náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje.
V budoucnu má na Vysočině také vzniknout odborný S-Point, který bude poskytovat širokou škálu poradenských a konzultačních služeb. Bude se jednat například o pomoc při založení sociálního podniku, konzultace žádostí o dotace a organizační poradenství.
Kraj Vysočina se intenzivně podpoře sociálního podnikání věnuje již několik let. Subjekty s charakterem sociálního podniku zde působí v různých oborech – od gastronomie, přes údržbu zeleně, až po zemědělství nebo šicí dílny. Co mají všechny sociální podniky společné je veřejně prospěšný cíl a zaměstnance, kteří se aktivně podílejí na směřování podniku. Jejich práce přináší nejen kvalitní produkty a služby, ale také přidanou hodnotu v podobě podpory lidí se zdravotním nebo jiným znevýhodněním.
V návaznosti na podepsané memorandum vznikne i nová spolupráce s Vysokou školou polytechnickou Jihlava. Připravuje se začlenění problematiky sociálního podnikání do výuky na Katedře ekonomických studií. Vzájemné partnerství pomůže studujícím se více seznámit s praktickými poznatky z oboru. Přijdou také do kontaktu se sociálními podnikateli z regionu a navštíví vybrané sociální podniky, čímž si doplní a rozšíří své znalosti.
Memorandum je součástí dlouhodobého projektu s názvem „Rozvoj ekosystému sociálního podnikání“, který je spolufinancován z Operačního programu Zaměstnanost (OPZ+).