Město pro byznys 2024: Na Královéhradecku za podnikáním nejlépe přímo do krajského města

Podnikatelské prostředí je v rámci Královéhradeckého kraje nejvýhodnější v Hradci Králové. Vyplývá to ze srovnávacích výzkumu Město pro byznys. Na druhé příčce se umístilo Nové Město nad Metují, bronz bere Broumov.

Srovnávací výzkum Město pro byznys, který z hlediska dat připravuje analytická agentura Datank, hodnotí v rámci celé České republiky každoročně 205 měst a obcí s rozšířenou působností a městské části Hlavního města Praha.  

Primátorka Hradce Králové Pavlína Springerová | Město pro byznys

Hradec Králové dominuje v podnikatelském prostředí i v přístupu veřejné správy 

Krajské město se může pochlubit nejvyšším počtem firem v přepočtu na 1000 obyvatel. Meziroční změna počtu ekonomických subjektů je zde navíc také nejvyšší. Vysoce nadprůměrný je rovněž nárůst počtu obyvatel, což je příslibem pro rozvoj podnikání i do budoucích let.

Velmi vysoký je tu podíl firem s více než 250 zaměstnanci na celkovém počtu ekonomických subjektů. Město může těžit z výborné dopravní dostupnosti. Pokud jde o přístup veřejné správy, je na prvním místě třeba zmínit nejlepší výsledek v mystery testování, které prostřednictvím fiktivních podnikatelských dotazů zjišťuje rychlost a kvalitu odpovědí živnostenských úřadů.

Skvělého výsledku dosáhl Hradec Králové také v hodnocení webových stránek z pohledu podnikatelů, kteří na nich naleznou přehledně vše potřebné pro komunikaci s veřejnou správou a mnohé další. Radnice vynakládá nadprůměrné finanční prostředky zejména do oblasti veřejné dopravy a také do oblasti sportu.  

Ilustrační fotografie | kaprik / Shutterstock.com

„Velmi mě takového ocenění těší. Je to výsledek našeho úsilí o to, aby se tady lidem nejenom dobře žilo, ale to souvisí samozřejmě i s podnikatelským prostředím. Poskytujeme podnikatelům takové podmínky, že tu jsou rádi a přispívají k růstu našeho města. V brzké době budeme mít nový územní plán, budou zde nové rozvojové zóny, zejména v areálu letiště. Tam se budou nabízet obrovské možnosti pro podnikatelské prostředí, pro výzkum, vývoj a inovace. A to je to, co nás extrémně zajímá s ohledem na budoucnost Hradce Králové. Oblast inovací a technologií je v Hradci Králové hodně spojená s biomedicínským prostředím, je tu skvělé univerzitní prostředí, jsou tu možnosti, jak propojit byznysové zájmy s výzkumem,“ říká primátorka Hradce Králové Pavlína Springerová. 

V Novém Městě nad Metují je hodně živnostníků, Broumov umí čerpat dotace 

Druhé Nové Město nad Metují se v rámci krajského srovnání může pyšnit vysoce nadprůměrným počtem živnostníků. Lákadlem pro nové podnikatele při rozhodování například o umístění své výroby může být v rámci regionu nízká průměrná měsíční mzda. Radnice se může v rámci Královéhradeckého kraje pochlubit nejnižšími náklady na dluhovou službu. Město vynakládá nadprůměrné finance do oblasti sociální péče. Velmi dobrý výsledek zaznamenalo město v testu elektronické komunikace i v hodnocení webových stránek z pohledu podnikatele.

Přečtěte si také základní informace o výzkumu.

Bronzový Broumov má v rámci kraje nadprůměrný počet dobíjecích bodů v přepočtu na 1000 firem. Firmy zde mají z čeho vybírat zaměstnance, alespoň o tom svědčí nejvyšší počet uchazečů o zaměstnání na 1000 obyvatel. Podíl dotací na příjmech je v Broumově v celokrajském srovnání dokonce vůbec nejvyšší. Vstřícnost k podnikatelskému prostředí vyjadřuje radnice mimo jiné velmi vysokým počtem úředních hodin, během nichž si nejen oni můžou vyřídit vše potřebné. 

Celkové pořadí – Město pro byznys 2024 v Královéhradeckém kraji

  1. Hradec Králové
  2. Nové Město nad Metují
  3. Broumov
  4. Dobruška
  5. Rychnov nad Kněžnou
  6. Nový Bydžov
  7. Vrchlabí
  8. Hořice
  1. Náchod
  2. Trutnov
  3. Kostelec nad Orlicí
  4. Dvůr Králové nad Labem
  5. Jičín
  6. Nová Paka
  7. Jaroměř

Ke stažení

Srovnávací výzkum Město pro byznys již osmnáctým rokem hodnotí podnikatelský potenciál měst a obcí v České republice. Detailnímu zkoumání jsou podrobena všechna města a obce s rozšířenou působností. Analytici agentury Datank, která za výzkumem stojí po datové stránce, dělí své hodnocení do dvou hlavních kategorií, podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. V rámci výzkumu jsou shrnuty všechny důležité informace a statistická data, která dále rozvíjejí diskuzi o vývoji podnikatelského prostředí v ČR. Pořadí se vyhodnocuje za jednotlivé kraje a také za celou republiku. Vyhlašovatelem výzkumu je týdeník Ekonom. Zpracovatelem ratingu je CRIF. 

Redakčně upravená tisková zpráva projektu Město pro byznys

Doporučujeme