Založil ji česko‑americký výzkumník, lékař a podnikatel Martin Tolar, který v Americe úspěšně vyvíjí lék na Alzheimerovu nemoc.
„Před odchodem do Ameriky jsem v Česku studoval dvě vysoké školy, počítače a medicínu, a také tu prožil to nejdůležitější období poznávání. Proto jsem to vždycky své rodné zemi chtěl vrátit. Říkám o sobě, že jsem ambasador pro Česko v Americe a pro Ameriku v Česku. Rozhodl jsem se dát dohromady skupinu lidí, kteří budou mít příležitost v Česku vybudovat něco úplně nového a úžasného a také se při tom naučí, jak se buduje špičková americká technologická společnost,“ prozrazuje Martin Tolar svou motivaci.
Pochvaluje si, že v Česku našel nadšené a velmi schopné lidi, v některých oblastech i lepší než ty, s nimiž pracoval na špičkových univerzitách v Bostonu, jako je Harvard a MIT, kde zakládal své předchozí společnosti. Tolion Health je americkou firmou, která má v Česku svou dceřinou společnost. Nepředstavujme si však pod tím jen pobočku, česká dcera bude mít pro americkou matku zásadní význam.
Technologický rozvoj, vědecké průlomy v medicíně, mobilní aplikace Brain Health Coach a její mozek Tolion AI Engine totiž vzniknou právě zde v Česku. „Budujeme tak další most mezi Českem a Amerikou a máme příležitost pozvednout nejen zdraví milionů lidí, ale také technologickou znalost i podnikatelskou dovednost v České republice, což je v současnosti nejdůležitější zdroj světové ekonomiky,“ má vizi Tolar.
Prevence na míru
Činnost Tolionu jde ruku v ruce s další Tolarovou společností zaměřenou na léčbu neurodegenerativních nemocí – Alzheon, která má sídlo v Bostonu a kterou založil již před jedenácti lety. Společnost Alzheon vyvinula pro pacienty s Alzheimerovou chorobou unikátní tabletu valiltramiprosate/ALZ-801, která právě úspěšně prošla klinickým testováním.
Nyní firma požádala u americké Správy potravin a léčiv (US FDA) o povolení vstupu na trh v Americe. Když vše půjde dobře, lék by mohl být uvedený na americký trh příští rok a do Evropy by pak mohl přijít asi o rok později. Tento lék by se tak mohl stát jedním z nemnoha dostupných léčiv zpomalujících průběh tohoto devastujícího onemocnění.
MUDr. Martin Tolar, Ph.D. (*1964)
Český vědec a neurolog. Zabývá se výzkumem Alzheimerovy nemoci. Studoval nejdříve počítačové vědy a pak medicínu v Praze. Po studiu odjel kvůli doktorátu do amerického New Yorku a následně rozvíjel klinickou specializaci v neurologii v Bostonu. Titul Ph.D. získal na University of Cincinnati School of Medicine a už tehdy se věnoval výzkumu Alzheimerovy nemoci. Na Boston Medical Center dokončil klinickou specializaci v neurologii a pak působil jako Assistant Professor na Yale University School of Medicine. Pracoval na různých pozicích v několika farmaceutických a biotechnologických společnostech. V roce 2013 založil firmu Alzheon, kterou vede. Firma se věnuje vývoji léků na Alzheimerovu chorobu a další neurodegenerativní onemocnění.
Nový lék valiltramiprosate/ALZ-801 je primárně určen pro pacienty s genetickým rizikem, které má přibližně 20 % populace, a s klinickými příznaky Alzheimerovy choroby. Nemoc se však vyvíjí velmi pozvolna a první známky onemocnění lze pozorovat v mozku dvacet až třicet let předtím, než se u pacienta projeví jakékoli klinické příznaky.
Přitom právě v této „neviditelné“ fázi se dá s nemocí již bojovat. Nejlépe může pomoci změna životního stylu, která dokáže snížit riziko nemoci až o polovinu a v ideálním případě by se tak mohlo zabránit vypuknutí nemoci – a to je právě cíl Tolionu.
Obecných rad, jak na to, je plný internet. Tyto rady ale nemusí platit pro každého, protože každý člověk je jiný. A právě individualitu každého jednotlivce má respektovat nová mobilní aplikace Brain Health Coach a tak zajistit cílenou preventivní intervenci.
„Do aplikace zadáte informace o své osobní a rodinné anamnéze, svém životním stylu, svých návycích, výsledky svých genetických i krevních testů a další jednoduše dostupné údaje. Díky rychlému rozvoji efektivních chatbotů to bude možné i pomocí rozhovoru s mobilní aplikací na vašem telefonu. Dnes jsou velmi populární nástroje pro měření fyzické aktivity a spánku – a tyto údaje naše aplikace také využije. To vše zpracuje umělá inteligence, vybere rizikové faktory a dá pacientovi doporučení přesně odpovídající jeho profilu,“ popisuje generální ředitel české pobočky Tolion Health Jaroslav Lískovec.
Zdůrazňuje přitom, že účelem aplikace není člověka doporučeními zahltit: „Systém vybere jen ta nejdůležitější doporučení. Když jich klient dostane padesát, pravděpodobně nebude dodržovat ani jedno. Když jsou ale doporučení jen dvě nebo tři a zároveň ty nejvíce relevantní, člověk se jich už držet snaží.“
Aplikace nebude sloužit pouze jako počáteční impulz, ale bude pro svého uživatele jakýmsi průvodcem, koučem. „Klienta provázíme dlouhodobě, v čase posuzujeme jeho hodnoty a sledujeme, jak se zlepšují. Také budeme měřit dopad na budoucí zdraví klienta a to také pomůže udržet klientův zájem a pozornost,“ pokračuje Lískovec. Doporučení se budou v čase uživateli přizpůsobovat.
Zrádnému genu navzdory
Kromě stárnutí, které je pro vývoj Alzheimera nejdůležitější, se dispozice k propuknutí Alzheimerovy nemoci také dědí. Komu onemocněli rodiče, oprávněně se bojí, že nemoc propukne i u něj. Právě tady může podle Jaroslava Lískovce vyvíjená aplikace pomoci: „Pracujeme s lidmi, kteří mají z nemoci velké obavy. Mají ji v rodině, znají příběhy svých rodičů. Sami mají obavu o sebe, protože si uvědomují, že riziko nemoci u nich je poměrně vysoké. Těmto lidem pomáháme nejen překonat strach z této nemoci, ale také jim zajistit delší a zdravější život.“
Alzheimerova nemoc může postihnout kohokoliv, zejména v době, kdy se lidé dožívají stále vyššího věku. Je běžné, že se nemoc projeví po osmdesátém roku života, kdy příznaky již trpí přibližně třetina lidí.
Existují však i lidé, kteří jsou touto nemocí ohroženi výrazně více než jiní a klinicky se projeví daleko dříve. Může za to varianta genu pro apolipoprotein E, zejména E4. Vědci odhadují, že tuto variantu genu mají na celém světě až dvě miliardy lidí. U jeho nositelů se klinické obtíže projeví i o deset až patnáct let dříve než u lidí s neutrální variantou E3.
„Tento gen se vyvinul, když jsme před sto tisíci lety běhali po stepi a jedli jen ovoce, kořínky a jen občas ulovili nějaké malé zvíře. Tenkrát nám pomáhal efektivně využít tak nutričně a kaloricky velmi omezenou potravu. Při dnešním způsobu života a stravy tato varianta nám – a hlavně našemu mozku a srdci – výrazně škodí. Právě na lidi s tímto genem se chceme zpočátku zaměřit, protože pomoc nejvíce potřebují a intervence u těchto lidí jsou jiné než u těch, kteří tento gen nemají. Musíme jim doporučit správný individuální styl života i správný jídelníček. Důležité je, že my víme, jak genu nedovolit, aby nechal nemoc propuknout. Teď jde o to, připravit takový recept každému na míru a co nejdříve poskytnout pacientům,“ popisuje cíl společnosti zakladatel Tolionu Martin Tolar. Právě tento individuální recept na zdravý život mobilní aplikace Brain Health Coach nabídne.
Díky tomu i lidé s nepříznivým genem mají šanci na zdravý a plnohodnotný život. „Jedním z hesel Tolionu je ‚Health is function‘. Definice zdraví není, že člověk není nemocný. Pro nás zdraví znamená, že člověk, a hlavně jeho mozek, je co nejvýkonnější, dokáže fungovat co nejefektivněji a nemá žádná omezení. A právě toto chceme lidem dopřát,“ dodává Martin Tolar.
Nejobsáhlejší medicínské znalosti
Jak už bylo řečeno, kdo chce z aplikace získat co nejvíce, musí do ní nahrát i výsledky svých genetických i krevních testů. „Genetické testy dnes již poskytuje řada laboratoří po celém světě. Asi za sto dolarů vám pošlou odběrovou sadu se štětečkem, kterým si vytřete nos nebo krk. Vy sadu pošlete zpátky a počkáte si na výsledky. V případě krevních testů samozřejmě plánujeme spolupráci s lékaři,“ vysvětluje Jaroslav Lískovec.
Aplikace ale dokáže pomoci i bez těchto materiálů. „Pro začátek nám stačí, když uvedete své pohlaví, hmotnost, výšku a základní informace o svém způsobu života, například jak cvičíte a spíte, co jíte, jestli kouříte či pijete alkohol. Už na základě těchto údajů jsme schopni vám identifikovat klíčové individuální rizikové faktory pro rozvinutí demence. Další informace, genetické testy a biomarkery je samozřejmě možné dodávat kdykoliv,“ přidává se obchodní ředitel Tolionu Petr Zmátlo a zdůrazňuje, že veškerá technologie je velmi silně zabezpečená, aby citlivé osobní údaje nemohly uniknout.
Všechny údaje pak zpracovává umělá inteligence, v aplikaci Tolion AI Engine. Jde o unikátní technologii a nástroj, který vznikl přímo v Tolionu, jehož vývoj má na starosti technický ředitel Petr Kadera: „Velkým problémem je, že mozek je nejsložitější systém ve vesmíru, který známe, a péče o mozek je stejně složitá. Mozek je ovlivňován spoustou faktorů a procesy, které vedou ke zhoršení jeho funkce, jsou velmi pozvolné a dobře maskované. Přitom ve chvíli, kdy se kůra mozku poškodí, už není cesty zpět. Takže naším úkolem je zjistit, jak hrozící rizika včas rozpoznat a vhodnými zásahy, často jen cílenou úpravou životního stylu, je minimalizovat. Právě v tom může umělá inteligence velmi prospět, protože nám umožňuje analyzovat výsledky nejnovějšího výzkumu a aplikovat ho na individuální rizika.“
Podrobná analýza nejnovějšího výzkumu je však i pro specializovaná pracoviště a lékaře téměř nemožným úkolem. Měsíčně totiž vychází kolem tisíce odborných studií, které jsou pro naše poznání mozku relevantní. Ani ten nejlepší tým těch největších odborníků nemůže takové množství informací obsáhnout a zpracovat. Pro umělou inteligenci to ale není problém. Zaměří se na konkrétní rizika uživatele aplikace a ve vědeckých studiích najde vše, co může být prospěšné právě pro něj.
Tolion vyvinul své řešení Brain Health Coach tak, aby pracovalo jen s odbornými fakty, které schválil multioborový lékařský tým Tolionu a jsou uloženy v interní databázi Tolionu mediwiki. Tím se zaručuje, že uživatelům poskytne správné a ověřené rady.
„Náš odborný lékařský tým se stará o znalostní bázi. Tu umělá inteligence využívá k tomu, aby interpretovala data. Víme, jakou má uživatel genetickou zátěž, životní styl, tlak, jakou má hladinu cholesterolu, jaké má další biomarkery. Náš systém pak identifikuje, které z těch rizikových faktorů, jež současná medicína identifikuje jako hlavní činitele pro rozvoj demence, jsou u toho člověka přítomny a mají největší vliv na jeho zdraví. Součástí naší znalostní báze je to, že u každého tohoto faktoru jsou doporučené postupy, jak negativní dopady eliminovat. A právě ty umí umělá inteligence shrnout a uživateli dát jasná personalizovaná doporučení i jejich dopad na jeho zdraví,“ odkrývá technologické pozadí Petr Kadera.
Tři miliony uživatelů do sedmi let
Aplikace Brain Health Coach od Tolionu je v již poslední fázi vývoje a na podzim letošního roku by měla zamířit na americký trh. Následující rok se má na řadu dostat Evropa a v roce 2027 vývojáři počítají s rozšířením po celém světě. „Naším cílem je mít do pěti let tři miliony uživatelů a od nich se dále učit, jaké jsou nejefektivnější intervence pro individuální zdraví a optimální fungování mozku,“ plánuje Petr Zmátlo.
O tom, že Tolion je na dobré cestě, svědčí i nebývalý zájem českých i amerických investorů, od kterých se zatím podařilo vybrat dvojnásobek původně zamýšleného kapitálu. „Mnozí investoři se osobně setkali s tragédií Alzheimerovy choroby, jsou nadšeni naší misí a technologií a po zhlédnutí pracujícího modelu už aplikaci i našemu úspěchu věří. Také by aplikaci sami chtěli co nejdříve začít používat, takže už jsme na velmi dobré cestě,“ optimisticky uzavírá Petr Zmátlo.