Ztráty v sadech v okolí měst Čačak a Smederevo, která jsou významnými oblastmi pěstování meruněk, dosahují až 90 %. Meruňkami je v zemi osázeno celkem 5 290 ha a průměrný výnos bývá 4,5–8,7 t/ha.
Srbská spotřeba čerstvých meruněk činí jen cca 4,6 tis. tun ročně a větší část produkce tak země vyváží (zejména do Rumunska, Chorvatska, Bosny a Hercegoviny nebo Polska). V roce 2022, kdy byla dobrá úroda, byl realizován i vývoz čerstvých meruněk do České republiky, a to v hodnotě přesahující 4,5 mil. Kč.
ExportMag.cz: Výrobci alternativních potravin spolupracují v organizaci ProVeg
V letošním roce však české firmy nemohou se Srbskem jako zdrojovou oblastí pro dodávky čerstvých meruněk počítat. Dotkne se to pochopitelně celé řady výrobků, jako jsou sušené meruňky, ovocné kaše, džemy nebo destiláty.
Srbský ovocnářský sektor postihují výkyvy počasí stále častěji a jen v loňském roce měly vliv na snížení produkce ovoce o 150 tis. tun. Podle profesora Keseroviće ze Zemědělské fakulty University v Novém Sadu Srbsko v produkci ovoce kvůli pozdním jarním mrazům ročně ztrácí 60–150 mil. EUR.
Srbské ovocnářské společnosti proto v posledních letech stále více investují do systémů ochrany proti mrazu. Také srbský stát formou dotačních programů přispívá na nákup těchto technologií. Možná by to mohla být příležitost i pro některé české firmy, které se zabývají výrobou zmíněných systémů, aby se uplatnily na srbském trhu.