Pomoc se řídí podle části 2.4 tzv. Dočasného krizového rámce Evropské komise. „V dotačním programu pro velké podniky, u kterých došlo k navýšení jednotkových cen na plyn a elektřinu oproti roku 2021 více než dvojnásobně, jsme měli připraveno 30 miliard korun,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodává: „Celkově evidujeme žádosti ve výši přes 5,5 miliardy korun. Rozdíl mezi původní alokací a vyčerpanými prostředky použijeme na zastropování cen energií.“
Zbytek podaných žádostí bude ještě vyhodnocen do konce března
Do 8. února 2023 předložily firmy 1 041 žádostí za 5 519 058 041 korun. Z toho ministerstvo schválilo a proplatilo 393 žádostí za 2 766 581 407 korun, 619 žádostí za 2 748 895 540 korun je podaných a 2 žádosti za 3 446 000 korun resort zamítl. „Zbylé žádosti bychom měli vyhodnotit do konce března,“ říká vrchní ředitel sekce hospodářství Eduard Muřický a dodává: „Odhad alokace jsme prováděli na přelomu loňského léta a podzimu, kdy byly ceny energií na svém vrcholu. Naším cílem bylo, i na základě jednání se zástupci průmyslu, abychom měli zajištěnou částku k pokrytí maxima možného počtu oprávněných žadatelů.“
Přečtěte si podrobný přehled vládní pomoci v zastropování cen energií pro firmy
Program byl určen pro velké podniky, které mají odběrná místa připojená k distribuční soustavě elektřiny nebo plynu, na které se nevztahuje zastropování cen podle příslušného nařízení vlády o stanovení cen elektřiny a plynu v mimořádné tržní situaci.
Výše dotace v této výzvě byla pro všechny oprávněné žadatele 30 % způsobilých nákladů a až 45 milionů korun. Energeticky náročné podniky, které byly ve způsobilém období v provozní ztrátě, mohly zažádat až o 200 milionů korun.
Další informace nejen k pomoci s vysokými cenami energií jsou na webu www.energiezamene.cz. Veřejnost a podnikatelé se mohou také obrátit na informační linku 1212.