Zdroj: CzechTrade

Největší obchodní pakt mezi EU a Mercosurem se blíží

Obchodní dohoda mezi Evropskou unií a jihoamerickým blokem Mercosur (Brazílie, Argentina, Uruguay, Paraguay), jehož je Kolumbie přidruženým státem, je stále ve fázi jednání a její podpis je očekáván už v prosinci 2024.

Dohoda zahrnuje nejen snížení celních bariér na různé produkty, ale také otevření trhů pro automobily, stroje, chemikálie, a zdravotnické přístroje z EU, zatímco z Jižní Ameriky by do EU proudily produkty jako hovězí maso, drůbež, cukr a etanol.

Nákladní loď v přístavu. Ilustrační obrázek
Ilustrační fotografie

Zemědělci v EU, zejména ve Francii a Itálii, mají výhrady vůči dohodě, protože se obávají nekontrolovaného dovozu levných produktů z Jižní Ameriky, které jsou vyráběny za méně přísných environmentálních a zdravotních podmínek.

ExportMag.cz: Exportní aliance? Staví vzorové chytré město, šíří slávu českého piva

Kritiku vzbuzují například pesticidy a geneticky modifikované organismy (GMO), které jsou v EU zakázány. I když téma dohody bylo v českých protestech méně výrazné než v jiných evropských zemích, některé české organizace, jako Zemědělský svaz ČR, vyjadřují obavy ohledně možného dopadu na domácí zemědělství. Avšak Ministerstvo zemědělství ČR zdůrazňuje, že kvóty stanovené v dohodě mají zajistit ochranu evropského trhu a zároveň poskytovat možnost pro růst exportu.

Dohodu podporují Německo, Španělsko a Nizozemsko, které doufají ve zlepšení exportu automobilů, strojů a farmaceutických výrobků. Česká vláda dohodu s Mercosurem vítá. Pro Česko má dohoda pozitivní bilanci, protože otevírá možnosti pro export automobilů, strojů a dalších klíčových výrobků.

Automobilky, které jsou pilířem české ekonomiky, tvoří zhruba 25 % exportu. Ministerstvo průmyslu a obchodu odhaduje, že díky dohodě by mohl export do zemí Mercosuru vzrůst více než dvojnásobně. Příznivé dopady se očekávají i v dalších průmyslových sektorech, tedy ve strojírenství, elektrotechnice, energetice, textilním nebo chemickém průmyslu.

Přestože se kritika zaměřuje na zemědělství, EU plánuje ochranná opatření, jako jsou kvóty na dovoz některých komodit, které mají minimalizovat negativní dopady na evropský trh. Dlouhá cesta přepravy, odlesňování v Brazílii a jiné environmentální dopady jsou dalšími body, které znepokojují odpůrce dohody.

Země EU se snaží najít kompromis mezi podporou obchodu a ochranou domácího trhu, a to i za pomoci návrhu změny schvalovacího procesu v EU, který by umožnil uzavření obchodních dohod i přes nesouhlas některých států. 

Zpracoval tým zahraniční kanceláře CzechTrade Kolumbie
Zdroje: www.seznamzpravy.cz

• Teritorium: Amerika | Kolumbie | Zahraničí

Doporučujeme