Prodlení plateb při plnění závazků z obchodního styku, možnost budoucího zhoršení finanční situace, vyšší úvěrové riziko i hrozba úpadku. To jsou problémy, které nejvíc hrozí podnikům v metropoli a v Brně.
Analýzu rozložení rizikovosti a stability firem v jednotlivých krajích zveřejnila poradenská společnost Dun & Bradstreet. V Česku přitom hodnotila téměř 400 tisíc podniků.
Výsledky vycházejí z metodiky skóringového modelu, jehož cílem je odhadnout riziko úpadku firmy v následujících dvanácti měsících.
Krach hrozí každé sedmé firmě
„Analýza ukázala, že na našem trhu je krachem ohrožena každá sedmá firma. Z regionálního pohledu je rozložení rizikových firem nerovnoměrné. Největší podíl a současně nejvyšší absolutní počet takových podniků má sídlo v okolí Brna (20 %) a v Praze (18,3 %), kde je krachem ohrožena zhruba každá pátá společnost,“ popisuje analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová.
V prvním čtvrtletí vzniklo podprůměrné množství nových firem
„Jen v těchto dvou krajích je podíl rizikových firem nad celorepublikovým průměrem, který je 14,7 procent,“ říká doplňuje Štěpánová.
S odstupem několika procentních bodů následují za Prahou a jižní Moravou firmy ze Zlínského a Plzeňského kraje.
Naopak nejvyšší podíl stabilních společností s vysokou pravděpodobností spolehlivého plnění závazků z obchodního styku, nízkým úvěrovým rizikem a minimální pravděpodobností úpadku má registrovanou adresu v Ústeckém a Královéhradeckém kraji. Jejich podíl na tamní podnikatelské základně je zhruba poloviční.