Navzdory tomu, že Německo dnes produkuje 60 % své elektřiny z obnovitelných zdrojů, pouze 160 tisíc z celkových 50 milionu elektroměrů v Německu jsou smart, tedy měří spotřebu elektřiny v reálném čase a komunikují to provozovateli sítě.
Za instalaci elektroměrů jsou odpovědní takzvaní provozovatele měřících míst (Messtellenbetreiber – gMSB). Ti mají od 1. ledna 2025 povinnost na žádost každého spotřebitele nainstalovat inteligentní elektroměr během čtyř měsíců. Od ledna 2025 platí také povinnost instalace inteligentních měřáků v domácnostech se spotřebou vyšší než 6000 kWh za rok a u majitelů tepelných čerpadel a nabíjecích stanic pro elektromobily a domácnosti se solárními panely nad výkon 7 kW.
ExportMag.cz: Exportní aliance? Staví vzorové chytré město, šíří slávu českého piva
Přestože je reálná instalace spojena se značnými problémy (přetížení ze strany gMSB – nedostatek personálu a know-how a také přísné bezpečnostní požadavky), vytváří nově platná regulace a celková nenasycenost trhu další potenciál i pro české výrobce. Příležitostí pro navázání česko-německé spolupráce v tomto oboru může být například workshop Meetering 2025- Treffpunkt Messwesen pořádaný v termínu od 19. do 20. února 2025 v Hamburku, nebo odborný kongres o měřicí technice ZMP 2025 v Lipsku od 25. do 26. června 2025.
Technické požadavky jsou vysoké
Na trhu s inteligentními měřidly je podle Spolkového úřadu pro sítě (Bundesverbad Neue Energiewirtschaft, BNE) také příliš málo konkurence, částečně proto, že technické požadavky jsou příliš vysoké, což činí certifikaci zařízení složitou a nákladnou. Také překvapivě chybí osvěta pro veřejnost, protože jen 22 % lidí ví, že inteligentní měřič elektřiny lze objednat u gMSB, tedy provozovatele měřících míst.