Metropolitní oblast New Yorku patří k devíti největším ekonomikám na světě. Ve městě pracují 4 miliony lidí, přičemž podíl vysokoškolsky vzdělaných lidí je nadprůměrný. Po útlumu způsobeném pandemií covidu-19 začala ekonomika opět ožívat. Přímé zahraniční investice do New Yorku v roce 2023 činily 3,7 miliardy dolarů.
Město New York investuje do rozvoje tří klíčových sektorů. New York City (NYC) je domovem jak pro velké technologické společnosti, tak pro více než 25 tisíc technologických a AI startupů. Město také hostí přes 100 technologických inkubátorů, které podporují startupy poskytováním zdrojů, mentoringu a infrastruktury. Na konci roku 2023 byla v NYC otevřena Civic Hall, která slouží jako komunitní a technologické centrum. Tento komplex nabízí prostory pro technologické inovátory a školicí organizace. V budově jsou k dispozici školicí programy, pracovní místa i prostory pro pořádání různých akcí. Civic Hall je také dějištěm tech weeků a konferencí.
ExportMag.cz: Startupy v USA? To není jen Silicon Valley
NYC je rovněž rodícím se centrem pro umělou inteligenci. Město se zaměřuje na posílení své pozice lídra v oblasti AI a usiluje o podporu prosperujícího ekosystému umělé inteligence. Cílem je také rozvíjet různorodou pracovní sílu, která bude připravena na nástup AI a její vliv na různé sektory. New York byl prvním městem v USA, které přijalo Akční plán pro umělou inteligenci. Město podporuje aplikace AI a chytrá řešení v různých veřejných službách jako doprava, zdravotnictví či bezpečnost.
Zelená ekonomika, klimatická změna
I přes odstoupení USA od Pařížské dohody stát New York nadále podporuje zelenou ekonomiku. Je lídrem v oblasti zelené legislativy a metropolitní oblast New Yorku se řadí mezi tři největší ekosystémy klimatických technologií a inovací. V roce 2024 město New York představilo akční plán pro zelenou ekonomiku, jehož cílem je propojit komunitní organizace, školství a průmyslové partnery, aby podpořili rozvoj zelené ekonomiky a zajistili pracovní příležitosti.
Součástí plánu je i otevření Climate Innovation Hub v Brooklyn Army Terminal, který urychlí komercializaci klimatických technologií a poskytne podporu pro 150 startupů během následujících deseti let. Prostory v Brooklyn Army Terminal jsou už nyní k dispozici k pronájmu. Firmy mohou těžit ze spolupráce s městem New York, což jim umožňuje získat slevy na energie, půjčky, granty či daňové úlevy v případě expanze do města.
Zelený akční plán rovněž zahrnuje Harbor Climate Initiative, která se zaměřuje na vytváření pracovních míst, školení studentů a podporu pilotních projektů, leasingových programů, investic do pracovního rozvoje a legislativní pomoci, čímž vytváří příležitosti pro růst klimatických startupů v NYC.
V prosinci 2024 guvernérka Státu New York Kathy Hochul podepsala nový zákon na podporu boje s klimatickou změnou. Zákon Climate Change Superfund Act požaduje, aby velcí znečišťovatelé přispívali částkou 3 miliardy dolarů ročně po dobu 25 let na zmírnění dopadů klimatických změn. Tyto prostředky budou použity na projekty zaměřené na obnovu pobřeží, modernizaci systémů pro odvod dešťové vody, energeticky účinné chladicí systémy a řešení zdravotních problémů spojených s klimatickou změnou. Společnostem, které využívají fosilní paliva, se podnikání v New Yorku prodraží, ale zároveň vzniknou nové příležitosti pro střední a malé firmy.
Přírodní vědy a zdravotnictví
Třetím významným sektorem, na který se město New York chce do budoucna zaměřit, jsou přírodní vědy. V metropolitní oblasti se nachází devět akademických lékařských center, více než deset inkubátorů a přes 600 společností ve fázi výzkumu a vývoje. New York University (NYU) například vede výzkum boje s Alzheimerovou chorobou, do kterého jsou zapojeni i vědci původem z Česka a Slovenska.
Město a stát do tohoto sektoru investují více než 1,6 miliardy dolarů. Americká vládní agentura National Institutes of Health (NIH) navíc každoročně investuje více než 2,7 miliardy dolarů do tohoto sektoru v New Yorku. Na úrovni Státu New York vznikla Cell and Gene Therapy (CGT), která zahrnuje investici ve výši 150 milionů dolarů do rozvoje biotechnologického parku New York BioGenesis Park, který se bude nacházet na Long Islandu.
Příležitosti pro české firmy, které nabízejí chytrá digitální řešení, se otevírají zejména v oblasti e-health a telemedicíny. Dalším sektorem, který je vzhledem ke stárnoucí populaci ve městě New York perspektivní, je geriatrická péče.
K podpoře hospodářského rozvoje ve městě přispívá i organizace New York City Economic Development Corporation (NYCEDC). V rámci své podpory obchodního rozvoje NYCEDC nabízí firmám a obchodním delegacím možnost navštívit své kanceláře a využít poradenství zaměřené na úspěšnou expanzi do New York City. Firmy mohou kontaktovat NYCEDC prostřednictvím e-mailu nebo se přihlásit k odběru newsletterů, kde získají aktuální informace o příležitostech v regionu. Firmy, které chtějí expandovat do NYC, se také mohou registrovat do systému PASSPort pro přístup k veřejným zakázkám.