Cílem je posílit konkurenceschopnost Nizozemska. Z této částky by 420 milionů eur mělo pocházet z veřejných zdrojů, zatímco zbývajících 315 milionů eur zajistí samotný sektor. Tyto investice doplní již existující finanční plány firem a vlády.
Na začátku února předložilo v Haagu 64 firem a výzkumných institucí inovační program pod jménem ChipNL ministru hospodářství Dirkovi Beljaartsovi (PVV). Očekává se, že tyto dodatečné veřejně-soukromé investice během sedmi let přinesou nizozemské ekonomice hodnotu 4,8 miliardy eur. Tato iniciativa přichází v týdnu, kdy technologickým sektorem celosvětově otřásl revoluční model umělé inteligence od čínského startupu DeepSeek.
ExportMag.cz: Startupy v USA? To není jen Silicon Valley
Je to poprvé, kdy nizozemský polovodičový průmysl spojil síly napříč celým sektorem. Projekt vznikl koncem minulého roku a zapojily se do něj vedle ASML a NXP také firmy jako ASM, Axelera, Besi, Demcon, Itec, LioniX, Nexperia, Philips, Sioux, Smart Photonics, Thales a VDL Groep.
K iniciativě se připojily rovněž výzkumné instituce, včetně CITC, Holst Centre, Imec, TNO, Technické Univerzity Delft, Technické Univerzity Eindhoven a Univerzity Twente. Konkrétní finanční příspěvky jednotlivých firem a institucí ani podmínky návratnosti investic nebyly zveřejněny.
Hlavním důvodem spojení sil je rostoucí tlak, který nizozemský polovodičový průmysl pociťuje v důsledku rychlého technologického pokroku v zahraničí. Konkurenční prostředí se vyostřuje zejména ze strany Spojených států a Číny, které zavedly vlastní Chip Act, a dále také Jižní Koreje a Tchaj-wanu. Nizozemsko chce udržet svou schopnost přitahovat špičkové talenty a zároveň podporovat udržitelný rozvoj v klíčových oblastech, jako jsou energetika, zdravotnictví, zemědělství, potravinářství a vodohospodářství.
„Inovační program ChipNL se zaměřuje na tři klíčové oblasti: návrh a ochranné balení čipů a výrobu polovodičových strojů,“ uvedla Naomie Verstraeten ze společnosti Brainport Development, která projekt zastupuje. „Cílem je posílit celý dodavatelský řetězec, od výrobců originálních zařízení (OEM) až po malé a střední podniky a startupy.“