Zdroj: CzechTrade

Nová éra těžby nerostných surovin v Salvadoru a Kostarice

Salvador a Kostarika přehodnocují své postoje k těžbě nerostných surovin, a otevírají tak nové možnosti pro ekonomický rozvoj i zahraniční investice.

Salvador a Kostarika, dvě země známé historickými zákazy těžby, podnikají významné kroky směrem k obnovení této činnosti. Přítomnost nerostných zdrojů, jako jsou zlato, lithium a další vzácné kovy, potvrzují i mezinárodní studie.

Ilustrační fotografie nerostu, germanium
Ilustrační fotografie

Salvador zrušil zákon zakazující těžbu kovů z roku 2017, což prezident Nayib Bukele označil za absurdní a zmínil potenciální hodnotu ložisek zlata přesahující 3 miliardy dolarů, tedy 8,8 % HDP země.

ExportMag.cz: Východ Kanady je rájem pro inovativní firmy

Prezident Rodrigo Chaves v Kostarice představil návrh na legalizaci povrchové těžby zlata, poté, co byla tato činnost v roce 2010 zakázána v zemi známé svým respektem k životnímu prostředí. Těžba by byla povolena pouze na specifických lokalitách, jako je Crucitas na severu země, blízko hranic s Nikaraguou. Toto ložisko by mohlo podpořit ekonomiku země. Oba státníci zdůrazňují nutnost kombinace ekonomického rozvoje a péče o životní prostředí.

Nové právní rámce zahrnují zákaz použití rtuti a dalších nebezpečných látek, aby byla minimalizována ekologická rizika. Salvador plánuje využívat moderní technologie k těžbě s nízkým dopadem na přírodu, přestože přiznává, že nulový ekologický dopad není možný. Kostarika mezitím zvažuje státní kontrolu nad těžbou, která by mohla být realizována buď státními institucemi, nebo společnostmi se státní účastí.

Panama, kde byla v listopadu 2023 na neurčito pozastavena činnost emblematického dolu Cobre Panamá poté, co Nejvyšší soud prohlásil obnovenou smlouvu za protiústavní, a také další země v regionu by se mohly nechat motivovat k připojení k tomuto počínajícímu trendu, protože provoz dolu představoval téměř 5 % HDP. Prezident José Raúl Mulino vyjádřil podporu plánu na dočasné znovuotevření dolu.

Proces však bude záviset na výsledku environmentální studie, která posoudí aktuální stav dolu a jeho vliv na životní prostředí. Panamské úřady oznámily, že co nejdříve odstraní 7960 tun dusičnanu amonného, který se v dole nachází a představuje významné riziko exploze. Kromě toho je v dole uloženo 120 000 tun měděného koncentrátu, což vyvolává obavy z možného dopadu na životní prostředí.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Střední Amerika a Karibik
Zdroj: bnamericas.com

• Teritorium: Amerika | Kostarika | Panama | Salvador | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Nerostné suroviny a polotovary

Doporučujeme