Vyplývá to z modernizovaného znění Konsensu OECD týkajícího se oficiálně podpořeného financování a pojišťování vývozních úvěrů. Dokument stanovuje podmínky pro udělování oficiálně podpořeného pojištění poskytovanému v zemích Participantů OECD a řídí se jím i EGAP. Cílem novinky je mimo jiné podpořit exportéry ve stále více konkurenčním prostředí mezinárodního obchodu. Změna vstupuje v účinnost od 15. července 2023.
Dokument také podporuje široké spektrum klimaticky příznivých transakcí a technologií přátelských vůči životnímu prostředí. Ty nově mohou mít délku splatnosti až 22 let v závislosti na použitých technologiích. S prodloužením maximálních splatností je spojeno i zmírnění nárůstu celkové pojistné sazby na dlouhém konci maximálních splatností, které je zakomponováno do modelu výpočtu.
Modernizace finančních podmínek přináší i vyšší flexibilitu v pravidlech týkajících se vlastního splácení, kde je kromě standardního přístupu vyžadujícího pravidelné rovnoměrné splátky i možnost poskytující ještě další flexibilitu.
Součástí modernizace je i rozšíření věcného záběru klimatické sektorové dohody (CCSU). Nová struktura CCSU nyní zahrnuje široké spektrum klimaticky a environmentálně vstřícných technologií pokrývajících nejen klimaticky a environmentálně udržitelnou výrobu, přenos, distribuci a ukládání energií, ale také zachycování a ukládání CO2, technologie spojené s čistým vodíkem a amoniakem či těžbou rud a minerálů nezbytných pro tyto obnovitelné technologie. Z pohledu českých vývozců je pak velmi důležité, že do rámce CCSU jsou zařazeny i technologie nízkoemisní výroby a bezemisní a nízkoemisní dopravy. V této oblasti se podařilo českým vyjednavačům dosáhnout významných úspěchů důležitých pro českou vývozně orientovanou produkci.
Více informací exportérům a jejich financujícím bankám poskytne obchodní oddělení EGAP.
Exportní pojišťovna EGAP v loňském roce podpořila vývoz českých firem v objemu 41,2 miliardy korun do 39 zemí světa. Pojistila například dodávku obráběcího centra do Turecka, ložisek do Indie, projekt byznysového centra v Uzbekistánu, vývoz piva do Izraele či zavlažovacích čerpadel do Egypta. Za celou dobu své existence pojistila vývoz českých firem v objemu přesahujícím jeden bilion korun do 130 zemí světa.