Plán tvoří součást národní strategie pro dosažení čistých nulových emisí (uhlíkové neutrality) do roku 2050, resp. snížení emisí skleníkových plynů o 46 % do roku 2030.
Nová daňová povinnost má dopomoci k zajištění místních finančních zdrojů nezbytných pro dosažení cílů v rámci Pařížské dohody. Japonská vláda vnímá funkci lesů jako zásadní, pokud se jedná o ochranu národní půdy, udržování vodních zdrojů, prevenci globálního oteplování a zachování biologické rozmanitosti. Vhodnou správu a údržbu lesů však dlouhodobě ztěžuje nedostatek vedoucích pracovníků v lesnictví a nedostatek dat o lesích a jejich vlastnících.
ExportMag.cz: Čipy a jízdní kola. V čem ještě exceluje malý velký Tchaj-wan?
Daň z ochrany lesů ve výši 1000 jenů (cca 155 CZK při směnném kurzu k 1. 1. 2024) na osobu bude tvořit součást tzv. rezidenční daně, jež spadá do rozpočtového příjmu místních samospráv. Poplatníkem je každá fyzická osoba s pobytem na území Japonska. Očekává se, že díky nové daňové povinnosti získají místní samosprávy navíc 60 miliard jenů, jež mají být následně použity zejména na údržbu lesů, navýšení pracovníků v lesnictví, a v souvislosti s dalšími úkoly přispívajícími k udržování kvality lesního porostu.
S cílem přizpůsobit lesní hospodářství aktivitám spojeným se zmírňováním změny klimatu a přizpůsobováním se jí byla v Japonsku již v roce 2019 zavedena tzv. environmentální lesní transferová daň, a to s ohledem na deklarovanou naléhavou potřebu zlepšení údržby lesů. V letech 2019–2023 se jednalo o transfer ze státního rozpočtu místním samosprávám, jenž byl pokryt zápůjčkou z jiných daňových zdrojů. V následujících letech bude tato zápůjčka uhrazena částí výnosu z daně z ochrany lesů.