Novela zákoníku práce: Co přinesly změny v dohodách firmám a jak je vnímají?

Novela zákoníku práce vstoupila v platnost 1. července letošního roku. Změny se dotkly především vztahů zaměstnavatelů s takzvanými dohodáři. Jak je po dvou měsících firmy vnímají?

Novela měla podle vlády za cíl především zvýšit ochranu zaměstnanců pracujících v režimu DPP a zabránit zneužívání flexibilních pracovních vztahů na úkor standardních pracovních smluv.

Ilustrační fotografie

Odborníci z JPF Czech, kteří pro své klienty řídí víc než 80 podniků, mají jasno. Nová pravidla flexibilitu trhu práce neposílila a příliš neuspokojila ani dohodáře. Firmám navíc přinesla další administrativu. JPF Czech přesto nepopírá určitá pozitiva.

Náklady i administrativa bohužel rostou

Podle nových pravidel musejí zaměstnavatelé registrovat každého pracovníka, který má dohodu o provedení práce, na České správě sociálního zabezpečení. A to bez ohledu na to, zda mu vznikla či nevznikla povinnost účastnit se na nemocenském a důchodovém pojištění.

A ty firmy, u nichž působí nepojištění zaměstnanci pouze na dohody o provedení práce, se nově musejí přihlásit do registru zaměstnavatelů ČSSZ.

Změny v oblasti DPP přicházejí. Odstartuje centrální evidence dohod

Třetí povinnost, která firmám a dalším organizacím přibyla, je hlášení seznamu všech pojištěných i nepojištěných zaměstnanců včetně výše jejich příjmu ČSSZ.

„Zejména pro malé a střední podniky přináší tato novelizace vyšší míru administrativní zátěže a vyšší provozní náklady, jelikož jsou zaměstnavatelé nově povinni sledovat a reportovat údaje o svých zaměstnancích v požadovaných termínech ČSSZ,“ připomíná interim HR manager JPF Czech Simona Ševčíková.

Další komplikace pro firmy: Plánování směn s předstihem

Administrativně náročná není ovšem jen komunikace zaměstnavatelů se sociálkou. Firmy nyní musejí s předstihem plánovat pracovní směny či evidovat docházku.

Deklarovaným záměrem změn byla přitom snaha vyvážit flexibilitu pracovního trhu s potřebou adekvátní ochrany pracovníků včetně snazšího přístupu k zaměstnaneckým výhodám, stejně jako povinnost k účasti na sociálním a nemocenském pojištění.

Zaměstnavatelé musejí posílat hlášení o příjmech dohodářů ČSSZ

„Nově musí zaměstnavatelé počítat s tím, že se jim zvýší náklady o příplatky za práci a také náklady na placené volno. Tento nárok však vzniká až při splnění určitých podmínek a dosažení limitů, které se pojí s délkou trvání dohody a odpracovanými hodinami,“ přibližuje Simona Ševčíková.

Budoucnost DPP je nejistá

Firmy aktuálně hledají cesty, jak se s novou legislativou vyrovnat, a přitom optimalizovat své procesy i náklady.

„Každý podnik má na splnění určitého úkolu jasně vydefinovaný rozpočet. Ve chvíli, kdy se zvyšují náklady, přidělená část finančních prostředků se zázračně nezvětší. Nezbývá než se přizpůsobit a přijít s takovým řešením, jež bude odpovídat platné legislativě a zároveň zabezpečí, že se projektu ujmou správní lidé a pro firmu to zůstane profitabilní,“ komentuje ředitel JPF Czech pro oblast Čechy Arnošt Čáp.

Změny v zákoníku práce oslabují zájem o brigádníky: Jaké daně a kdy dohodáři platí?

Opatření by měla být nejen systémová, ale také administrativní. „Příkladem může být trend digitalizace a automatizace procesů, a to nejen v průmyslu, ale také v oblasti personalistiky. Firmy i´další organizace tak musí zvážit, zda jsou ze strategického hlediska dohody o provedení práce nástrojem, který chtějí využívat, nebo zda je na místě zvolit jiný druh spolupráce, ať už interní či externí,“ doplňuje Simona Ševčíková.

Dohodáři sami přijímají tyto změny rozdílně. Řada z nich se přitom v novinkách orientuje jen matně. Někteří je vnímají jako přínos, jiní je kritizují. „Hodnocení změn jednoznačně závisí na individuálních okolnostech, preferencích a přístupu k profesnímu životu,“ shrnuje Simona Ševčíková.

Soumrak práce na dohodu?

A jaké typy spolupráce se budou prosazovat? Firmy mnoho prostoru nemají. Hlavní výhodou zaměstnávání dohodářů bývala velká flexibilita a nízkonákladovost. Tím, jak se dohody ovšem přibližují tradičnímu pracovnímu poměru, se jejich atraktivita vytrácí.

„Na tomto místě bych nerada generalizovala, neboť velmi záleží na oboru, v jakém firmy podnikají. Obecně si však lze všimnout stále větší popularity externí spolupráce. Tento trend můžeme sledovat zejména v oblasti informačních technologií, účetnictví či poradenství. Zkrátka tam, kde je možné, a pro firmy z různých důvodů výhodné, služby outsourcovat,“ popisuje Simona Ševčíková.

Dohodáři se dočkají dalších změn: Co přinesla a přinese novela zákoníku práce?

Firmám na pracovním trhu chybějí až statisíce lidí

Na trhu práce firmy poptávají víc než 200 000 pracovníků. Často jde o specialisty s vysokou kvalifikací v technických oborech. Těžko tak může potřeby uspokojit přes 280 000 tisíc lidí, kteří jsou nyní evidovaní jako nezaměstnaní.

„Nemohu říci, že by byla současná novela zákoníku práce koncepční a vyřešila by potíže byznysu. Trh práce zůstává přehřátý a zaměstnance je těžší a těžší získat. Možná by nebylo špatné usnadnit firmám přímé zaměstnávání osob z dalších zemí. Nakonec by se to v ekonomice projevilo pozitivně – vyššími příjmy z daní, vyššími odvody na pojistném i lepším HDP. Stejně tak, když nám přibývá administrativa v určitém směru, by bylo dobré ji v jiných oblastech redukovat, takže by stát měl být v kvalitní digitalizaci svých služeb pro firmy mnohem aktivnější. Na trh práce by to mělo příznivý dopad, protože by to zákonitě přineslo zefektivnění a zeštíhlení státního aparátu,“ vyjmenovává Arnošt Čáp.

Trh práce prochází překotným vývojem, do něhož zasahují technologie s nebývalou razancí a mění jeho podobu. Zaměstnavatelé z řad firem svým lidem nabízejí vůbec největší míru flexibility v novodobé historii, přicházejí s benefity, které by se zdály dříve nepředstavitelné, a fungují – ať už jde o home office, zkrácené úvazky či další nástroje podporující rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem. Ale málo je slyšet o tom, co by potřebovaly samy firmy.

Pracovní právo proti podnikatelům?

„Velké rezervy vidím zejména v podpoře drobných živnostníků či malých firem, a to i v samotném pracovním právu, které je nakloněno spíše zaměstnancům. V neposlední řadě považuji za důležité zmínit stále se zvyšující náročnost administrativních a organizačních úkolů (pro firmy) spojených s platnou legislativou a s tím související rezervy v oblasti digitalizace státní správy,“ upozorňuje Simona Ševčíková.

Na co by se měli zákonodárci primárně zaměřit? Podle JPF Czech by to měla být dlouhodobá koncepce státu s akcentem na transparentnost podnikatelského prostředí a zjednodušení komunikace mezi státem a firmami, ale také s důrazem na podporu zaměstnanosti.

„Zda byla úprava flexibilních pracovních vztahů nutná, je sporné, jistě by nebylo špatné mít k dispozici dopadové studie. Rozumím tomu, že bylo potřeba ohlídat si, aby ze sociálního systému neodcházely finance lidem, kteří práci na DPP zneužívají. A v tomto směru to svůj účel podle mého částečně splnilo, je to první krok. Pořád je ale náš sociální systém sužován řadou negativních jevů, které by se měly řešit s větší naléhavostí. Mnohem kritičtější je motivovat ekonomicky aktivní populaci, aby získala regulérní zaměstnání, účastnila se daňového systému i důchodového a nemocenského pojištění. Stát by měl být v tomto směru mnohem férovější vůči těm, kteří poctivě pracují a s důsledností i dobrými úmysly se starají o to, aby si vůči němu splnili své povinnosti. Zkrátka nepracovat se nesmí vyplatit a jen si sem tam trochu přivydělávat také ne,“ hodnotí zástupce JPF Czech.

Redakčně upravená tisková zpráva JPF Czech

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme