Ačkoli je Čína největším producentem mnohých zemědělských komodit, nedostatek zemědělské půdy, vody a nepříznivý vliv počasí představují hrozby pro uživení druhého nejpočetnějšího národa.
Z toho důvodu Čína v předchozích letech investovala značné prostředky do vývoje nových technologií, strojů a modernizace, aby zvýšila efektivitu své zemědělské produkce. Jedním z cílů akčního plánu je do zemědělství integrovat digitalizaci, big data a vybudovat nové digitální platformy.
ExportMag.cz: Výrobci alternativních potravin spolupracují v organizaci ProVeg
Limitujícím faktorem pro rozvoj chytrého zemědělství je v Číně malá průměrná rozloha jednotlivých farem – kolem 0,65 hektaru na farmu. Jednou z cest je konsolidace farem do větších celků, což by však mohlo vést ke zvýšení nezaměstnanosti v již tak chudých rurálních oblastech, další cestou by byly dotace a pobídky malým farmářům pro aplikaci chytrých technologií. Akční plán však žádné nové zdroje financování neavizuje.
Čína již dosáhla značného pokroku u vývoje zemědělských dronů, indoor zemědělství a šlechtění rostlin. Zahraniční firmy z odvětví chytrého zemědělství však v Číně mohou narážet na překážky v podobě přísných regulací přeshraničního transferu dat.