Výsledkem exportního projektu, který se uskutečnil minulý rok v listopadu a který byl zaměřen na prezentaci českých potravinářských technologií a surovin pro významné libanonské společnosti, je zvýšený zájem o dovoz Žateckého chmelu (SAAZ) do Libanonu.
Významný libanonský pivovar Beirut Beer, společně s minipivovarem ElMir Brewery, testují v těchto dnech Žatecký chmel ve své výrobě. Dle informací sládků z obou uvedených pivovarů vyplývá, že německý chmel Hercules, který zatím v převážné většině zpracovávají, bude možné v plné míře nahradit chmelem Žateckým.
Česko patří v produkci chmelu dlouhodobě mezi světovou špičku, v objemu produkce zaujímá třetí místo na světe za Spojenými státy a Německem, a proto patří Česko i mezi největší světové exportéry. Žatecký chmel je jemný poloraný aromatický chmel, který je díky svým vlastnostem používán pivovary na celém světě.
V pivovarském průmyslu a zejména při výrobě kvalitních značkových piv má Žatecký chmel nezastupitelné místo. To jsou hlavní důvody, proč se i pivovary v Libanonu začaly velmi intenzivně zajímat o český chmel. Zastupitelský úřad ČR věří, že cenová jednání plánovaná na I. kvartál 2020 dopadnou příznivě pro české dodavatele a že Žatecký chmel najde pevné místo na rozvíjejícím se libanonském pivním trhu.
Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Bejrútu (Libanon). Autor: Petr Sochor, zemědělský diplomat.