Sójové boby se přiblížily ceně 990 USD/americký bušl a následné dočasné pozastavení cel na Kanadu a Mexiko do 2. dubna způsobilo další vzestup cen až na 1025 USD/americký bušl.
Čína zachovala 10% clo na americkou sóju s platností od 10. března, což by mohlo snížit konkurenceschopnost americké sóji na čínském trhu a zvýšit tak poptávku po brazilském exportu. V Brazílii pokročila aktuálně probíhající sklizeň a dosáhla 60 % předpokládané úrody, zatímco Argentina zaznamenala deště, které byly pro další letošní produkci příznivé.
ExportMag.cz: Vývozce relé boduje v Maroku
Na globálním trhu s kukuřicí byl týden ve znamení silné volatility. S oznámením cel klesly ceny v Chicagu na méně než 465 USD/americký bušl, ale odložení opatření pro Kanadu a Mexiko pomohlo k oživení. Kukuřice pak dosáhla ceny 469,25 USD/americký bušl. Čína uvalila 15% clo na americkou kukuřici, ale její menší podíl na čínském dovozu snižuje celkový dopad na obchodní výměnu. Kanada zatím nezdanila dovoz etanolu, čímž zmírnila obavy o export na severoamerický trh. Mexiko, největší odběratel americké kukuřice, se k zavedení cel zatím nevyjadřuje.
V Jižní Americe pokročila výsadba letošní druhé sklizně kukuřice na téměř 90 % a pozornost producentů se zaměřila na aktuální obchodní napětí na globálních trzích. V Brazílii přispěl karnevalový svátek na začátku března k dočasně nižšímu objemu obchodu na místní burze B3.
Scénář dalšího vývoje zůstává neodhadnutelný, přičemž dopady Trumpovy obchodní války přímo ovlivňují ceny a podporují především konkurenceschopnost jihoamerických zemědělských komodit na světových trzích.