V souladu s pravidelným hodnotícím cyklem Výboru pro rozvojovou pomoc (DAC) podstoupilo Česko komplexní hodnocení, jehož cílem je zvýšit kvalitu a dopad jejího příspěvku k mezinárodnímu rozvoji.
Zpráva konstatuje, že si Česko udrželo stálé závazky v oficiální rozvojové pomoci (ODA), když konzistentně alokovalo 0,14 % svého hrubého národního důchodu (HND) od roku 2016. V roce 2022 došlo k výraznému nárůstu na 0,36 %, což odráží další výdaje spojené s podporou ukrajinských uprchlíků.
OECD uznává stálou českou podporu demokratické transformaci a ochraně lidských práv ve světě. Strategický plán rozvojové spolupráce ČR na období 2018 až 2030 byl oceněn především ze dvou hledisek, za jeho předvídatelnost a adaptabilitu, které jsou klíčové pro efektivní rozvojovou spolupráci.
„Doporučení vzešlá z OECD bereme velmi vážně a tvoří nedílnou součást vize české rozvojové spolupráce pro nadcházející léta. Doporučení pro nás přicházejí v pravou chvíli. Aktuálně totiž připravujeme střednědobé vyhodnocení naší Strategie zahraniční rozvojové spolupráce 2018–2030 a novou generaci programů spolupráce s prioritními zeměmi na nadcházející roky,“ uvedl náměstek ministra zahraničí Jiří Kozák.
Zpráva nabízí řadu doporučení pro českou rozvojovou spolupráci, aby se dále přiblížila normám vyspělých dárců. Patří sem letitý závazek Česka na alokování 0,33 % HND na ODA, posílení institucionálních struktur, pokročení v jednotném přístupu k řešení chudoby a nerovnosti a budování pevných partnerství s občanskými sdruženími a soukromým sektorem.