V prosinci bylo v jednom z chovů utraceno rekordních 1,4 milionu kusů drůbeže. Slepičí velkofarma plánuje tento systém zavést v letošním roce, ihned po obnovení výroby. Žádná japonská drůbežárna doposud takový systém neprovozuje.
Za normálních okolností, pokud je drůbež v chovu nakažena ptačí chřipkou, jsou všichni ptáci na farmě vybiti. Vedení chovu věří, že oddělením chovů sníží počet kusů drůbeže, která bude muset být utracena.
Ministerstvo zemědělství, lesnictví a rybolovu (MAFF) plánuje podpořit zavedení tohoto systému ve velkochovech v celé zemi. Od října loňského roku došlo k výskytu ohnisek ptačí chřipky v 55 chovech nosnic po celé zemi. Utraceno bylo 13,8 milionu nosnic, tedy 10 % z celkového počtu slepic chovaných na vejce. U pěti farem bylo vybito po více než milionu kusu drůbeže, což představuje 6 milionů kusů.
Exportní aliance? Staví vzorové chytré město, šíří slávu českého piva
V rámci plánovaného systému budou velkochovy s více než milionem ptáků rozděleny do skupin, z nichž každá bude řízena odděleně, bude využívat jiný personál, vozidla, vybavení a zařízení na třídění a balení vajec. Omezením pohybu personálu a vozidel mezi skupinami drůbeže by mělo dojít ke zmírnění šíření viru. V případě výskytu ohniska se utrácení zredukuje pouze na ptáky ze stejného chovu.
V Japonsku bylo ohnisko ptačí chřipky potvrzeno již třetí rok po sobě. Vzhledem k tomu, že bylo vybito více než 10 % nosnic, je nyní cena vajec rekordní. Přesto zůstává maloobchodní cena za jedno vejce velikosti M v přepočtu okolo 4 Kč (26,5 jenu).