Pomoc začala spoluprací s Univerzitní nemocnicí Rafíka Harírího v Bejrútu v roce 2018, kdy Česko financovalo v rámci programu MEDEVAC nákup očního přístroje. Od té doby bylo prostřednictvím programu MEDEVAC během šesti misí v nemocnici českým lékařským oftalmologickým týmem úspěšně provedeno více než 500 bezplatných operací šedého zákalu pro sociálně slabé obyvatele Libanonu a syrské a palestinské uprchlíky.
V roce 2021 obdržela nemocnice darem speciální porodní a novorozenecká lůžka a elektrokoagulační přístroje od firmy Linet v celkové hodnotě 3,5 milionu Kč a o rok později vybavení pro neonatální jednotku intenzivní péče od společností Linet, TSE a SMT, financované z Rekonstrukčního programu vlády ČR v regionu Blízkého východu.
V roce 2022 byla pomoc rozšířena do dalších částí Libanonu. Ve státní nemocnici v Baalbeku byla z prostředků rekonstrukčního programu zřízena nová neonatální jednotka intenzivní péče, první v celém regionu Baalbek – Hermel. Zařízení v hodnotě 5 mil. Kč dodaly české společnosti Linet, TSE a SMT.
ExportMag.cz: V Německu zaujala hra pro nevidomé, ti se podílejí i na jejím vývoji
Speciální sanitka pro novorozence
Letos obdrží nemocnice z prostředků rekonstrukčního programu darem speciální sanitku pro transport novorozenců a předčasně narozených dětí, která bude sloužit celému region Baalbek – Hermel, vyrobenou českou společností Royax v hodnotě 3,6 milionu korun. Další dva projekty vybavení neonatálních oddělení byly v tomto roce realizovány v nemocnicích Orange Nassau v Tripoli a ve státní nemocnici Sir Dennieh. Do nemocnic byly dodány novorozenecké inkubátory, fototerapaeutické lampy a novorozenecké ohřívače od českého výrobce TSE v celkové hodnotě 6,5 milionu Kč.
Otevření jednotky neonatální intenzivní péče ve státní nemocnici v Baalbeku je výsledkem spolupráce mezi libanonským ministerstvem zdravotnictví, vládou České republiky, Dětským fondem OSN (UNICEF) a Lékařským centrem Americké univerzity v Bejrútu (AUB MC). Česko poskytla pro jednotku vybavení a materiál, UNICEF financoval odborný výcvik pracovníků novorozenecké JIP Lékařským centrem Americké univerzity v Bejrútu. Tato synergie mnoha dárců a organizací, jejímž cílem bylo zvýšit dostupnost prenatální a postnatální péče a zvýšit kvalitu služeb poskytovaných nemocnicí, a naopak snížit počet předčasných porodů a zlepšit kvalitu zdravotní péče o předčasně narozené děti v Libanonu, vyústila v otevření první jednotky svého druhu ve veřejné nemocnici v guvernorátu Baalbek-Hermel.
Pomoc s biologickým odpadem
Dlouhodobým problémem je v Libanonu nakládání s biologickým odpadem ve zdravotnictví, pro které dosud neexistuje udržitelné řešení. Česko, Slovensko a Rakousko iniciovaly diskuzi na toto téma, která vyústila v společný projekt s agenturou OSN pro životní prostředí (UNEP), který má za cíl vytvořit koncepci nakládání s biologickým odpadem a v rámci pilotního projektu zprovoznit spalovnu tohoto rizikového odpadu.
Parterem na libanonské straně je vojenská nemocnice v Bejrútu. Příspěvek ČR ve výši 150 tisíc USD je hrazen z prostředků Rekonstrukčního programu vlády ČR v regionu Blízkého východu. I tento projekt nabízí možnost zapojení českých firem formou dodání zařízení, technologií či know-how.
Český zdravotnický průmysl je v Libanonu považován za vysoce kvalitní a má skvělé jméno. Současný libanonský ministr zdravotnictví chce s Českem v budoucnu intenzivněji spolupracovat. Chystá reformu veřejného zdravotního systému a připravuje modernizaci celé sítě veřejných nemocnic, čímž vzniká zajímavý prostor pro české výrobce zdravotnického vybavení do budoucna. Díky již realizovaným projektům ve zdravotnictví roste zájem o české výrobky nejenom u libanonských dovozců zdravotnického matriálu, ale i mezinárodních organizací jako WHO, či UNICEF.
Díky tomu, že veřejnost i odborníci jsou s možnostmi českého zdravotnického průmyslu obeznámeni a o konkrétních českých firmách panuje povědomí, zaznamenalo Velvyslanectví ČR v Bejrútu zájem o dovoz a distribuci českých produktů i ze strany konkrétních doktorů působících v zemi.