Celkem tak v letošním roce bylo pro tento účel z krajského rozpočtu přerozděleno necelých 442 tisíc korun. Důležitou zprávou také je, že kůrovcová situace v kraji je stabilní.
„V rámci kůrovcového kalamitního štábu pravidelně sledujeme situaci v našem kraje a jednoznačně je pozitivní, že situace je dlouhodobě stabilní, což má dopad také na počet žádostí o dotaci na odstraňování kůrovcem napadeného dřeva. V prvním kole jsme v červnu rozdělili 112 tisíc korun pro pět žadatelů a nyní dalším dvaceti žadatelům rozdělíme téměř 323 tisíc korun. Například v roce 2022 jsme uvolnili téměř milion korun pro 45 žadatelů. Cílem dvoukolového dvoukolového schvalování uvolnění prostředků je, abychom mohli vlastníkům prostředky poslat co nejdříve, aby mohli zahájit odstranění kůrovcového dřeva, protože rychlost je v tomto případě jedním z klíčových parametrů,“ uvedl krajský radní pro venkov, životní prostředí a zemědělství Miroslav Krčil.
Dotační program na těžbu kůrovcem napadeného dřeva byl zaveden v roce 2019. Vlastníkům lesa do 50 hektarů je poskytována dotace ve výši 200 korun za kubík odtěženého dřeva.