Ti musejí finančnímu úřadu už 20. ledna uhradit první měsíční zálohu, která se od nového roku poměrně výrazně zvyšuje, a to především v prvním pásmu.
Zpozornět by měli i ti, kteří už v režimu paušální daně působí déle. Ti musejí ke stejnému datu upravit svůj trvalý měsíční příkaz a zvýšit paušální zálohy.
Většina účastníků paušálního režimu bude i letos platit měsíční zálohy odpovídající prvnímu pásmu, pro ně to tedy znamená nastavit trvalý příkaz z loňských 6 208 na 7 498 korun. Ve druhém pásmu činí nová měsíční záloha 16 745 a ve třetím 27 139 korun.
Jak se zvýšila paušální daň? Hlaste se k ní do ledna
„Přestože v internetovém či mobilním bankovnictví zabere úprava trvalého příkazu několik málo minut, opomenutí navýšit ke 20. lednu měsíční paušální zálohu je každoročně jednou z nejčastějších chyb, se kterými se na finančních úřadech setkáváme. I letos na to samozřejmě budeme živnostníky neformálně upozorňovat, stejně jako jim připomeneme, že mohou své zálohy předplatit na několik měsíců nebo i na celý rok dopředu,“ uvádí generální ředitelka finanční správy Simona Hornochová.
Plátců paušální daně každoročně přibývá
Počet OSVČ v paušálním režimu každoročně narůstá. Po spuštění projektu platilo v roce 2021 daň a odvody jednou paušální částkou okolo 65 tisíc živnostníků, v roce 2022 bylo aktivních účastníků paušálního režimu průměrně 80 tisíc a loni už počet paušalistů dosáhl hranice 100 tisíc.
V letošním roce vzhledem ke zhruba 31 900 novým oznámením o vstupu odhadujeme, že paušální daň bude během roku průměrně využívat zhruba 125 tisíc živnostníků. Někteří žadatelé o vstup do paušálního režimu totiž byli odmítnuti pro nesplnění základních podmínek, jiní ukončili svou živnost nebo se rozhodli nepokračovat.
Zvyšování záloh v paušálním režimu probíhá každoročně v závislosti na růstu průměrné mzdy. Důvodem je navýšení složek paušální zálohy představujících příspěvky na důchodové a zdravotní pojištění na základě pravidel zakotvených v příslušných zákonech.