Podle viceprezidenta CNA pro mezinárodní vztahy panuje názor, že Itálie bude diktovat osud dohody a Giorgia Meloni (italská premiérka) zatím nedefinovala italskou pozici.
Dohoda bude nyní podrobena právní revizi, překladu do všech úředních jazyků EU a Mercosuru a podpisu příslušnými představiteli. Než však vstoupí v platnost, podmínky budou muset ještě schválit členové každého bloku – a v tom spočívá riziko její další implementace.
ExportMag.cz: Výrobci alternativních potravin spolupracují v organizaci ProVeg
„V tuto chvíli probíhá zápas v páce. Pokud Itálie dohodu nepodepíše, neprojde. Existuje také silný odpor Francie a Polska. Jsme zvědaví na výsledek, protože Giorgia Meloni jej ještě nedefinovala,“ řekl Gedeão Pereira, viceprezident mezinárodních vztahů CNA v rozhovoru pro CNN.
Dohodu musí schválit nadpoloviční většina zákonodárců a kvalifikovaná většina vlád EU. To znamená, že podmínky musí schválit 15 zemí, které představují alespoň 65 % populace bloku. Pokud Itálie podpoří Francii, bude možné ho zastavit, jinak je to téměř nemožné.
Pereira byl součástí brazilské delegace. Na programu zástupců agrobyznysu bylo setkání s Němcem Berndem Langem a Češkou Veronikou Vrecionovou, předsedy výborů pro mezinárodní obchod a zemědělství Evropského parlamentu.
Proběhla také jednání se zástupci Evropské organizace vlastníků půdy (ELO) a s generální ředitelkou pro životní prostředí Evropské komise Florikou Fink-Hoojer. Programy jsou považovány za důležité pro projednání nového zákona EU proti odlesňování.