Podnikání je i o štěstí potkat správné lidi ve správnou dobu, říká zakladatelka Absolut Design

Designérské studio Absolut Design založila Kateřina Šindelářová v roce 2008 a na začátku se zabývalo hlavně navrhováním interiérů soukromých bytů a rodinných vil v Česku. Nyní má v portfoliu několik realizací po celém světě, mimo jiné v Mexiku, Itálii, Spojených státech nebo Španělsku. Cesta k založení vlastního studia však nebyla úplně jednoduchá.

Kateřinu Šindelářovou už od mala bavilo vše, co bylo spojené s určitou estetikou a designem. Když pak spolu s bývalým manželem začali stavět rodinný dům, zůstalo zařizování interiéru na ní. A tam pochopila, že je to její silná stránka a cítí se v tom jak ryba ve vodě. V té době ještě nebyl internet tak všudypřítomný jako nyní a najít si informace ohledně interiérového designu nebylo vůbec snadné, takže se řídila hlavně vlastním citem pro detail.

Interiér vily na Hanspaulce (x architektonický ateliér ADR) | Absolut Design

Dům zdárně dokončili a začali k nim chodit přátelé, kteří si interiéry velmi pochvalovali. „Všichni říkali, jestli se nechci jít podívat k nim a poradit s tím a s tím. A takhle se to přirozeně rozneslo a nabalilo,“ vysvětluje Kateřina Šindelářová.

To pro ni znamenalo velkou podporu do začátku. Rovněž jí pomohlo, že nikdy netrpěla přehnaným strachem z nedostatku vlastních zkušeností nebo informací. Naopak se do hledání a do samostudia vrhla po hlavě a začala po všem pátrat. Měla možnost cestovat a čerpat inspiraci i ze zahraničí. Zároveň pomohlo i štěstí. „Myslím si, že jsem obecně měla strašně moc štěstí, že se to potkalo. Jak se vždycky říká, potkat správné lidi ve správnou dobu,“ usmívá se zakladatelka studia Absolut Design.

Skloubit práci a rodinný život

Potvrdilo se to hned na začátku jejího podnikání, kdy se dala dohromady s dvěma architekty. Ti ji přivítali u sebe ve smíchovské kanceláři a nabídli jí možnost polovičního úvazku. Jenomže stejně jako mnoho podnikatelek s malými dětmi řešila problém time-managementu. „Naivně jsem si myslela, že když budu z Říčan dojíždět do Prahy, tak že něco stihnu. Velmi brzo jsem pochopila, že to tak není. Sedla jsem do auta, odevzdala jsem děti v institucích, dojela jsem na Smíchov. Tam jsem měla hodinu a půl a jela jsem nazpátek.“

Po krátké době bylo jasné, že efektivita takového nastavení není udržitelná. Protože chtěla mít víc času na práci, ale ne na úkor dětí, začala v ní klíčit myšlenka na samostatné studio.

CzechTrade podpoří exportní marketing a průmyslový design firem

Odrazovým můstkem k vlastnímu podnikání se znovu stalo zmíněné štěstí. V tu dobu měla její rodina k dispozici volnou komerční nemovitost přímo v Říčanech a mohla si v části tohoto prostoru udělat svoje zázemí, kancelář a menší showroom, aby klienty dostávala za sebou a šetřila čas dojížděním. V roce 2008 tak vzniklo studio Absolut Design.

Velkou výhodou bylo pro Kateřinu Šindelářovou i to, že díky podmínkám nemusela od začátku tlačit na poměr cena/výkon. Nikdo z okolí neočekával, že bude hned vydělávat statisíce. „Myslím si, že mi v začátku velmi pomohlo. Vždycky jsem ale chápala, že to, co děláte, musí mít ještě ty další náležitosti. Nikdy jsem nic nedostala zadarmo a vždy jsem věděla, že si ty věci musím spočítat a musí mi to dávat nějaký smysl.“

Vedou spíše rekonstrukce než nové stavby

Smysl to dávalo nejen finančně, ale hlavně zákazníkům, kteří postupně přibývali. Klientela studia Absolut Design je velmi specifická. Rozpočty realizací, kterými se zabývají, se pohybují v cenovém rozpětí od 35 do 230 milionů korun. „Jsem překvapená, že nás oslovují klienti na rekonstrukce zajímavých nemovitostí. Jsou to většinou prvorepublikové vily anebo, z toho jsem hodně překvapená, že jsou to domy, které mají dneska tržní hodnotu kolem 30 milionů korun, které jsou třeba 10 let staré a oni zvažují, jestli se jim vyplatí si postavit nový dům, anebo investovat do té rekonstrukce.“

Interiér vily v Černošicích | Absolut Design / Kateřina Šindelářová

I přesto, že je to náročnější než postavit nový dům, tak většinou zvítězí rekonstrukce. Lidé jsou v dané lokalitě zvyklí žít, mají tam dobré sousedy a znají tamní prostředí. Jsou tam zakořenění. „Z toho celku je opravdu většina, která si potom řekne, že ty peníze za to stojí. Byť hlavou a racionálně mi to nesedí, ale prostě jim to stojí za to,“ dodává Kateřina Šindelářová.

Rodina jako tým, tým jako rodina

Od svého založení se studio zaměřuje na navrhování interiérů soukromých bytů a rodinných vil. V průběhu let podnikání i děti rostly a postupem času se oba synové přidali do dnes již celkem početného týmu, který tvoří studio Absolut Design.

V něm nyní krom synů zakladatelky najdete dalších deset členů, a i díky přístupu zakladatelky tvoří takovou větší rodinu. K rodinnému charakteru studia přispívá i skutečnost, že se v rámci marketingu o sociální média stará Natálie, dcera přítele Kateřiny Šindelářové.

Kateřina Šindelářová se svými syny Filipem a Matějem | Absolut Design / Kateřina Šindelářová

„Vždycky si hodně zakládám na osobním vztahu. O to víc, že vím, jak je strašně důležité se o lidi kolem sebe starat, protože jich je málo tak kvalitních. Samozřejmě se snažím s nimi komunikovat, jestli něco nepotřebují i v osobním životě, jak se jim daří. Jak jsme tu i ženy, tak si společně někdy i popláčeme,“ přiznává Kateřina Šindelářová.

Navrhování interiérů je však obor, ve kterém se musí držet krok s nejnovějšími trendy a inovacemi. Tomu se právě ve studiu věnují synové Matěj a Filip. „Matěj je specialista na 3D vizualizace, takže všechny vizualizace, které jdou od nás směrem ke klientům, všechny ty návrhy, které já udělám, tak zpracovává on,“ dodává Kateřina Šindelářová. Mladší syn Filip studoval na vysoké škole École Ducasse v Paříži vysokou gastronomii, ale přesto se zapojil do rodinného podnikání a společně se starším bratrem navrhli nové produkty, které spojují inovace, design a praktičnost.

Petrohrad zboříme, je čas na novou architekturu. Úspěšné studio hledá novou identitu

Vlastní e-shop je splněným snem

Mezi tyto nové produkty patří mimo jiné vázy a mísy, které vznikají na 3D tiskárně z kvalitního, biologicky odbouratelného plastu na rostlinné bázi. Prvním produktem však byla svíčka, na které pracovala Kateřina Šindelářová se svými dvěma syny společně. Materiál obalu svíčky je vyroben také netradičně, kombinací přírodní sádry a pryskyřice.

Všechny produkty se dají koupit na e-shopu, který byl pro Kateřinu Šindelářovou splněným snem, i když přiznává, že marketingově jde trochu mimo ni. „Tady totálně spoléhám na syny a dávám jim opravdu prostor pro to, aby přicházeli s jejich nápady pro to, co frčí, co je trendy. Myslím si, že v tom se potkáváme a jsem strašně ráda, že se v tom budou realizovat i z technické stránky. Do toho já jim vůbec nemluvím,“ říká zakladatelka Absolut Designu.

Podpora vzdělávání a osvěta v oblasti designu

Mnohaleté zkušenosti v oblasti interiérového designu a rekonstrukcí se Kateřina Šindelářová rozhodla předávat dál. Ať už formou vlastních knih, které se věnují designu a rekonstrukci, nebo cílené podpory studentů, kdy si na tři měsíce vezme k sobě stážisty z vyšších odborných a vysokých škol. „Pro mě je to cesta, kterou bych chtěla v budoucnu předávat zkušenosti. Já jsem neměla příležitost to někde studovat. Jsem z vesnice a neměla jsem k tomu vůbec podmínky. Doba byla na začátku a taková možnost tu vůbec nebyla. S ohledem na tyto věci cítím, že hrozně ráda podpořím ty, kteří o to mají zájem.“

Neposedný Bayaya. Firma začala s výrobou rekreačních posedů, teď staví i dřevěné domy

Studenti jsou přizváni do celého procesu – od návrhu až po realizaci. Účastní se jednání, jezdí na stavby, na showroom. Mohou tak vidět, kolik práce se za jednotlivou zakázkou skrývá a získají cennou praxi, kterou se ve škole nemají šanci naučit.

Se vzděláváním budoucích designerů, ale i těch, kteří staví nebo rekonstruují a chtějí mít přehled, o tom, co a proč se na stavbě děje, souvisí i další projekt. Plánem do budoucna je odstartovat edukační online kurzy, které by na jednom místě a za pomoci zkušených kolegů, architektů, právníků, účetních a dalších profesí provedly celým procesem a doplnily potřebné souvislosti pro ucelené znalosti v oboru.

„Ve finále bude stát daleko méně peněz, když si lidé zaplatí nějakou dlouhodobější vzdělávací instituci, jako třeba chystáme my. To je to nejlepší, co pro sebe udělají, protože mě všechny ty zkušenosti stály strašně peněz. Dneska s odstupem času vidím, že kdybych tu možnost měla, tak bych daleko rychleji byla tam, kde jsem dneska a za daleko méně peněz. A to je to, co mě motivuje předat to dál.“

Anna Kratochvílová
• Témata: Uspěli v podnikání
• Oblasti podnikání: Design | Kreativní průmysly

Doporučujeme