Vybrané země představují pro české firmy, zejména v oblasti zemědělství a potravinářství, velmi perspektivní trhy s rostoucím potenciálem. Podnikatelská mise do Turecka a Srbska je zaměřena na české firmy, které působí v oblasti živočišné a rostlinné výroby, zemědělské techniky, veterinárních přípravků, potravinářství, akvakultury, vodního hospodářství a inovativních smart agri řešení.
„Toto oborové rozložení účastníků mise odpovídá současným trendům v zemědělství a potravinářství a maximalizuje potenciál pro využití obchodních příležitostí v obou zemích,“ vysvětluje Jana Havrdová, viceprezidentka Hospodářské komory.
Podnikatelská delegace zamíří do dvou klíčových tureckých měst – Ankary a Izmiru, a následně do Srbska, kde navštíví hlavní město Bělehrad. Program mise je bohatý na obchodní příležitosti a bude zahrnovat tři B2B setkání, z toho dvě v Turecku a jedno v Srbsku, kde budou mít české firmy možnost navázat přímý kontakt s místními obchodními partnery.
„Turecko vnímáme jako silného hráče v produkci zemědělských komodit. Zejména ovoce, zeleniny, obilovin a masa. Český export může těžit z pokročilých technologií v oblasti zemědělské mechanizace a automatizace, kde české firmy mají silné zastoupení. Turecko vítá nové dodavatele v oblasti veterinárních přípravků a akvakultury,“ říká Jana Havrdová.
V Srbsku, které je významným producentem obilovin, zeleniny a masa, se českým firmám nabízí obchodní příležitosti nejen v oblasti zemědělské techniky a technologií, ale také v sektorech potravinářství a smart agri řešení.
„Srbsko i Turecko jsou zemědělsky významné exportní destinace zejména pro vývoz plemenného skotu, piva, chmele, sladu, mléčných výrobků, cukrovinek, pekařského zboží a potravinových přípravků. Cesty se zúčastní zástupci téměř třiceti zemědělských a potravinářských firem. Očekávám, že se díky naší misi podaří upevnit současné obchodní vztahy a najít nové možnosti spolupráce v podnikatelské sféře,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný.
Kromě obchodních setkání je součástí programu také návštěva vybraných zemědělských a potravinářských podniků, které českým účastníkům mise umožní nahlédnout do specifik místní produkce a exportních kapacit.
Vyjma dopravy leteckým speciálem si firmy další náklady účasti hradí samy. Díky finanční podpoře z projektu na podporu ekonomické diplomacie schváleného Ministerstvem zemědělství ČR jsou náklady účasti firem na misi velmi příznivé.