Podnikatelské soutěže Firma a Živnostník roku ovládli CRYTUR a Ladislav Michalík

Celorepublikovým vítězem 18. ročníku podnikatelských soutěží se v kategorii MONETA Živnostník roku stal bezlepkový pekař a cukrář Ladislav Michalík. Titul PwC Firma roku si ze slavnostního galavečera na Žofíně odváží turnovská společnost CRYTUR vyrábějící syntetické krystaly.

V doprovodné kategorii Srdcař roku zvítězil provozovatel galerie minerálů Luboš Blaha, nejlepší rodinnou firmou je loštická ZLKL, Inovátorem roku Virtual Lab a České stříbro bere Thun 1794. Vítězové byli vybíráni z firem a živnostníků, kteří posbírali vavříny v krajských kolech soutěží.

Ladislav Michalík (vlevo) a jednatel CRYTUR Jindřich Houžvička

Mezi živnostníky zazářil bezlepkový pekař a cukrář

Ladislav Michalík z Ostravy vyrábí bezlepkové potraviny, běžné pečivo, zákusky, těstoviny a směsi na pečivo. Počátek jeho živnosti se datuje do roku 1999, kdy začal v malém stánku prodávat ořechy a zdravou výživu.

Zhruba po dvou letech se mu podařilo sehnat prostory v centru Ostravy, kde vybudoval prodejnu zdravé výživy. „Byla to taková pionýrská doba, kdy ještě nebyly zdravé výživy běžně dostupné, proto mé okolí namítalo, že se jedná o slepou uličku, ale já vytrval,“ říká Michalík.

V České republice byla v té době velmi malá nabídka bezlepkových potravin, proto se rozhodl, že se pokusí pečivo bez lepku sám vyrábět. Odběratelů přibývalo, a tak začal zásobovat prodejny se zdravou výživou po celé České republice a následně na Slovensku. Nic nerozpéká, vše vyrábí od úplných začátků, podobný model výroby bezlepkových potravin s okamžitým prodejem prý nikde jinde neviděl. Zákazníci jsou především lidé z řad osob trpících celiakií.

Ladislav Michalík (vlevo) vyhrál i krajské kolo soutěže

„Není to úplně tak jednoduché, ale s praxí lze nabýt zkušenosti a dá se to vyrobit. Specifikum je, že nepoužíváme pšenici. To znamená, že nemáme v pečivu žádný lepek, takže přicházíme o vaznost, kluzkost či podobné výborné vlastnosti pečiva,“ doplňuje Ladislav Michalík.

Aktuálně vyrábí zhruba 80 druhů bezlepkových výrobků. Než vymyslel první bezlepkový rohlík tak, aby šel vyrobit kvalitně, trvalo mu to asi půl roku. Suroviny nakupuje po celém světě. Některé suroviny vozí z Japonska, z Ameriky, rýži mele v Itálii, kukuřici bere z Finska.

Během energetické krize postavil dvě solární elektrárny, takže dnes peče s pomocí slunce. Má dvě výrobny, jedna je stoprocentně připojena na fotovoltaiku. Snaží se držet cenu, což zákazníci oceňují.

„Podnikání pana Michalíka je mi velice sympatické, a to z několika důvodů. Jednoznačně oceňuji, že přes veškeré problémy a nedůvěru vytrval a podniká již téměř čtvrtstoletí. Také to, že přestal dodávat své pečivo do obchodních řetězců chtělo řádnou dávku odvahy. A to že díky energetické krizi postavil dvě solární elektrárny a peče za pomocí slunce, je jen třešnička na dortu,“ říká k celorepublikovému vítězi ředitel segmentu pro živnostníky a malé podniky Marek Dvořák z MONETA Money Bank.

Firma a Živnostník roku 2023: Bezlepkový pekař a MARLENKA vládnou Moravskoslezskému kraji

Druhé místo obsadil Petr Špaček, jehož oborem je včelařství, konkrétně chov včel a získávání včelích produktů. V první řadě však udržovat silná a zdravá včelstva způsoby, které jsou co nejvíce blízké přirozenému životu včel. Sekundárně se snaží o osvětu obor včelařství a každoročně se stará o výsadbu stromů a medonosných rostlin v okolí svých včelnic. Více o Petru Špačkovi si přečtěte v článku Na Vysočině zazářili včelař a výrobci optoelektroniky na BusinessInfo.cz.

Bronz v kategorii živnostníků bere Petra Šolcová. „Jsem online lektorka angličtiny s úsměvem a pomáhám dospělým začít rozumět, myslet a mluvit anglicky s lehkostí, bez stresu a přehnaného úsilí, aby překonali jazykovou bariéru v angličtině jednou provždy a mohli si splnit své životní sny,“ říká Petra Šolcová. Učí převážně prostřednictvím hybridních online kurzů, což je kombinace videokurzu a její přímé podpory. Vytváří vlastní výukové materiály a přináší do výuky nové trendy ze zahraničí. Klienti se mohou vzdělávat kdykoliv a odkudkoliv. V nedávné době založila vzdělávací online platformu Englishka.cz. Více o Petře Šolcové si přečtěte v článku Na Hradecku jsou šampióny lektorka a výrobce hodinek na BusinessInfo.cz.

CRYTUR! je synonymem pro tradici, český um i inovace

Vítězná firma CRYTUR je předním světovým výrobcem syntetických krystalů. Dodává ucelená technická řešení pro vyspělé průmyslové a vědecké aplikace s vysokou mírou spolupráce ve výzkumu a vývoji. Mezi ucelená řešení patří detekční jednotky pro elektronovou mikroskopii, pevnolátkové lasery, intenzivní světelné zdroje, rentgenové zobrazovací systémy s vysokým rozlišením nebo například extrémně odolná ochranná pouzdra průmyslových termočlánků.

Historie technického kamenářství a potažmo produkci syntetických krystalů pro technické využití sahá v Turnově až do roku 1943, kdy zde byl založen Výzkumný ústav pro drahokamy, na jehož tradici firma přímo navazuje.

Jednatel firmy CRYTUR Jindřich Houžvička

„Spektrum zákazníků obsluhujeme relativně široké, od výzkumných vědeckých institucí a univerzit, až po klíčové světové hráče v určitých průmyslových odvětvích, jako je například elektronová mikroskopie,“ prozrazuje jednatel společnosti Jindřich Houžvička. Společnost zaměstnává bezmála 400 zaměstnanců a nedávno založila novou pobočku v USA.

Syntetický krystal je možné si představit obdobně jako drahý kámen. Akorát drahý kámen, který se používá ve šperkařství, je levnější, protože nemá takové vlastnosti, není tak perfektně opracovatelný.

„Naše výrobky mají zhruba osmdesátiprocentní přidanou hodnotu. Je v tom um, šikovnost a chytrost našich lidí,“ chlubí se právem jednatel vítězné firmy.

Ve většině mikroskopů na světě, které slouží ke kontrole polovodičů a výrobě polovodičů, jsou její detektory. Využívají se ve výzkumu částicové fyziky nebo v celé řadě aplikací při hledán ropy. Krystal sám o sobě je jen 10 % výrobku, finální produkt obsahuje řadu přidaných technologií. Firma od roku 1998 rok co rok roste obratově o 16 až 18 %.

Firma a živnostník roku 2023: Na Liberecku vítězí syntetické krystaly a bedekry v omalovánkách

„Kvalita letošních přihlášek byla opravdu mimořádná a rád bych k ní poblahopřál všem finalistům. Nominované firmy totiž neprezentovaly jen svůj mnohdy dramatický podnikatelský příběh, ale demonstrují obdivuhodný mix využití moderních technologií, důraz na aplikovaný výzkum nebo projekty v oblasti udržitelnosti. Kromě toho vítězná společnost CRYTUR reprezentuje ještě další unikátní hodnoty, které jí pomáhají excelovat. Tradici a um české výroby, vysokou přidanou hodnotu produkce, důraz na inovace a mezinárodně úspěšné ambice,“ říká Jiří Moser, řídící partner PwC Česká republika. 

Celorepublikové stříbro mezi firmami získala společnost Vasky Trade, která se svým působením na trhu snaží o zachování obuvnického řemesla nejen ve Zlíně, ale v celé České republice a na Slovensku. Na počátku společnost prodávala jen stovky párů ročně, dnes vyrábí nad 200 000 párů za rok.

Začínala jako online obchod, dnes má již sedm kamenných prodejen, z toho tři otevřela v letošním roce. Na začátku letošního roku se firma dozvěděla o potížích legendární obuvnické značky Botas. Ihned zkontaktovala majitele, aby podala pomocnou ruku. Nakonec značku odkoupila a nyní má velké plány. Více o společnosti Vasky si přečtěte v článku Na Zlínsku bodovala výroba westernových sedel a obuvnictví na BusinessInfo.cz.

Bronz si odváží firma MEGA zabývající se membránovými procesy, povrchovými úpravami, ekologickými službami a úpravou vody. Elektromembránová separace založená na vlastních membránách přináší firmám profit díky zpětnému získávání cenných složek a menšímu množství vzniklého odpadu. V oboru průmyslových povrchových úprav dodává zákazníkům v České republice a na Slovensku materiály, technologie a služby založené na kataforéze, tedy lakování ponorem, a dalších moderních technologiích. Více o firmě MEGA si přečtěte v článku V metropoli se blýskli výrobce membrán a drátenice na BusinessInfo.cz.

CRYTUR reprezentuje i další unikátní hodnoty, které jí pomáhají excelovat. Tradici a um české výroby, vysokou přidanou hodnotu produkce, důraz na inovace a mezinárodně úspěšné ambice

Jiří Moser, PwC Česká republika

České Podnikatelské stříbro

Cenu České televize, kategorii Podnikatelské stříbro získal Thun 1794. Porcelánka Thun je v současné době nejstarším a největším českým výrobcem porcelánu. Funguje ve třech provozovnách – Nová Role, Klášterec nad Ohří, Concordia-Lesov.

Závod Nová Role byl založen roku 1921. Po druhé světové válce byl zařazen do skupiny Karlovarský porcelán. V roce 2009 došlo k výrazné změně výrobní náplně. Nová Role se zároveň stala sídlem celé společnosti a v jejím areálu jsou umístěny i provoz, servis a výroba sítotisku. Ve své výrobě navazuje na více jak 220letou tradici výroby porcelánu.

Závod je vybaven moderními technologickými zařízeními, jako jsou isostatické lisy, tlakové lití, glazovací komplexy, rychlovýpalná pec, komorová pec a vtavná dekorační pec. Firma nabízí své výrobky jak v bílém, tak v dekorovaném provedení. Více o Thun 1794 si přečtěte v článku Porcelánka Thun 1794 nemusela propustit jediného člověka na BusinessInfo.cz

Inovátor roku pracuje s virtuální realitou

Inovátorem roku je Virtual Lab, který se věnuje vývoji aplikací ve virtuální a rozšířené realitě.

Českobudějovická společnost Virtual Lab vyvíjí aplikace ve virtuální a rozšířené realitě, které firmám pomáhají zvyšovat zisky, snižovat náklady nebo ulehčovat procesy. Buduje dvě vlastní značky s globálním potenciálem.

První je automatická tréninková platforma pro zdravotní sestry ve virtuální realitě, která simuluje postupy na jednotce intenzivní péče bez reálného pacienta. Nyní je testována ve dvanácti státech světa na čtyřech kontinentech.

Řešení od firmy Virtual lab: Virtuální JIP.

Druhým řešením je ucelený systém pro vzdělávání žáků druhých stupňů základních škol a středních škol ve virtuální realitě. Toto řešení dnes využívá více než šedesát škol v České republice.

Firma dále dodává virtuální realitu pro domovy seniorů pro aktivizační a reminiscenční terapie, stavební a strojní průmysl a v neposlední řadě pro turismus. „Za dobu našeho fungování máme na kontě téměř dvě stě realizací v celé řadě oblastí. Mezi naše klienty patří banky, města, kraje, výrobní firmy, globální výrobci zdravotních přístrojů, nemocnice, senior domovy, alzheimer centra a univerzity,“ shrnuje spolumajitel společnosti Leoš Kubíček. Více o firmě Virtual Lab si přečtěte v článku Virtuální trenažér připraví zdravotníky i na stres na BusinessInfo.cz.

Česká rodinná firma dodává světovým gigantům

Nejlepší rodinnou firmou roku se stala ZLKL věnující se strojírenské výrobě. ZLKL nabízí svým zákazníkům širokou škálu strojírenských činností, konkrétně obrábění, lisování, svařování, povrchové úpravy, 3D kontrolu kvality a také vývoj a konstrukci.

Firma a Živnostník roku 2023: Na Olomoucku vítězí umělecké ruční vyšívání a strojírenství

Díky své komplexnosti, kvalitě, schopnosti dokáže firma rychle reagovat na požadavky klienta a přijatelným cenám dlouhodobě roste tržbami i počtem zaměstnanců. Dodává především do nadnárodních koncernů, jako Emerson, Siemens, Miele, Daimler a mnoha dalších.

Přibližně 60 % výroby směřuje na export, hlavním odbytištěm je po České republice Francie a Německo. Většina výrobků nachází své použití v elektrotechnickém, vodohospodářském a v automobilovém průmyslu. „Náš zákazník má většinou přesnou představu o tom, co chce, abychom mu vyrobili. Dostaneme výkres, velikost série, navrhneme technologický postup, provedeme homologaci, a pak se pustíme do výroby,“ říká jednatel vítězné společnosti Ladislav Brázdil, v jehož firmě pracují jeho synové a jejich manželky.

S některými zákazníky je v dlouhodobém vztahu a podílí se i na vývoji produktu. U jednotlivých projektů má speciální zlepšovatelský tým technologů, jejichž cílem je zrychlit, zjednodušit a zlevnit výrobu každého dílu při zachování vysoko nastavených kvalitativních požadavků.

Jednatel ZLKL Ladislav Brázdil

Se srdcem na pravém místě

Srdcařem roku je Luboš Blaha, který provozuje galerii minerálů. Zabývá se zpracováním, dovozem a velkoobchodním prodejem minerálů a drahých kamenů, výrobou šperků z těchto kamenů a sběratelstvím minerálů.

Začal v roce 1982 jako externí spolupracovník tehdejšího podniku zahraničního obchodu Artia tím, že dodával minerály pro sběratelské účely, oni mu za ně platili, a mohl tak rozvíjet svou sběratelskou činnost. Postavil galerii minerálů, kde vystavil celou svou sbírku minerálů a drahých kamenů, aby se na ně mohli chodit dívat děti i dospělí.

Nápad postavit muzeum a vše vystavit veřejnosti se setkává s velkým ohlasem, návštěvníci jsou nadšení, co všechno se dá v přírodě najít za minerály a drahé kameny. Za první rok a půl muzeum navštívilo více než tisíc návštěvníků z České republiky, Polska, Německa, Slovenska, Rakouska a dalších států. Nejvzdálenější návštěvník byl z Nového Zélandu. Více o Luboši Blahovi si přečtěte v článku Na Hradecku jsou šampióny lektorka a výrobce hodinek, srdcařem provozovatel galerie minerálů na BusinessInfo.cz.

Vítězové jednotlivých kategorií:


PwC Firma roku 2023

1. CRYTUR, spol. s r.o. – vývoj a výroba opto-elektronických řešení pro vědecké použití
(Turnov)
2. Vasky trade s.r.o. – výrobce kvalitní kožené obuvi (Lhota)
3. MEGA a.s. – vývoj a výroba membrán (Praha 9)

MONETA Živnostník roku 2023

1. Ladislav Michalík – výroba bezlepkových potravin (Ostrava)
2. Petr Špaček – přirozený chov včel a získávání včelích produktů (Cidlina)
3. Petra Šolcová – on-line lektorka angličtiny (Chvalkovice)

Doprovodné kategorie:

Cena České televize Podnikatelské stříbro 2023

Thun 1794 a.s. – výroba porcelánu (Nová Role)

ÚJV Inovátor roku 2023

Virtual Lab, s.r.o. – vývoj aplikací ve virtuální a rozšířené realitě (České Budějovice)

PwC Nejlepší rodinná firma roku 2023

ZLKL, s.r.o. – strojírenská výroba, obrábění a tváření kovů (Loštice)

MONETA Živnostník roku Srdcař 2023

Luboš Blaha – zpracování, dovoz, prodej minerálů a drahých kovů, galerie minerálů (Dvůr
Králové nad Labem)

Portál BusinessInfo.cz je partnerem soutěže Firma a Živnostník roku

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme