Tento ročník přilákal celkem 69 projektů, z toho 26 v kategorii středních škol a 43 v kategorii vysoké školy a veřejnost.
Slavnostní vyhlášení vítězů akcelerátoru Můj první milion se uskutečnilo za účasti vedení Zlínského kraje, statutárního města Zlína, Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a partnerů v úterý 21. května. Letošní ročník se těšil velkému zájmu ze strany studentů středních i vysokých škol a široké veřejnosti, kteří se svými projekty soutěžili o finanční odměny, možnost investic a hodnotné věcné ceny.
Dvacet sedm nejlepších projektů získalo možnost zúčastnit se osmitýdenního akceleračního programu, který je uvedl do světa reálného podnikání. Během intenzivních workshopů vedených zkušenými mentory a podnikateli si účastníci osvojili klíčové znalosti a dovednosti nezbytné pro úspěšné podnikání. Kromě prohloubení znalostí v oblasti obchodních modelů, marketingu, práva a financí získali také neocenitelné kontakty a motivaci pro další rozvoj svých projektů.
„Můj první milion je pro začínající podnikatele skvělou příležitostí, jak získat potřebné know-how a podporu pro rozvoj jejich podnikání. Jsme rádi, že můžeme být součástí tohoto procesu a pomáhat rozvíjet podnikatelský potenciál v našem regionu,“ řekl Petr Konečný, garant pro oblast podnikání, podnikavost a nápad z Technologického inovačního centra.
Zlínský kraj podpořil rozvoj sociálního podnikání
V kategorii středních škol zvítězil projekt WEIW Daniela Korby a Ondřeje Bartoše z Gymnázia Zlín Lesní čtvrť, který představuje aplikaci pro sledování pitného režimu. V kategorii vysokých škol a veřejnosti se na prvním místě umístil projekt Doktor Pralinka Vojtěcha Neuwirtha, zaměřený na výrobu čokoládových pralinek z belgické čokolády.
Letošní ročník byl výjimečný také účastí nejmladšího soutěžícího v historii – Davida Martiníka, žáka druhé třídy Základní školy Zlín, tř. Svobody 868, který prezentoval projekt Jump park Lištička a stal se také nejmladším účastníkem akceleračního programu,“ uvedl Radek Musil, projektový manažer Technologického inovačního centra.
18. ročník akcelerátoru začne opět na podzim, a to 1. října 2024. Více informací najdete na www.mujprvnimilion.cz.
Přehled všech oceněných projektů:
Kategorie středních škol byla jako vždy plná skvělých nápadů a odvážných řešení. Porota se nakonec shodla na těchto výsledcích:
- místo: WEIW, Daniel Korba a Ondřej Bartoš, Gymnázium Zlín Lesní čtvrť
Aplikace, která udává a procedurálně informuje uživatele o jeho ideální denní spotřebě vody. - místo: Honzíkův pojízdný vozíček, Jan Stupka, SOŠ Josefa Sousedíka Vsetín
Foodtrack, který uspokojí potřeby zákazníků na akcích. - místo: Tali cakes, Natálie Hanáčková, MESIT střední škola
Modernizace a inovace zastaralých receptur v cukrářském odvětví.
V této kategorii byly rovněž uděleny čtyři speciální ceny:
- Cena TIC nejaktivnější střední škole za podporu podnikatelského myšlení u studentů: Gymnázium Zlín Lesní čtvrť
- Cena Sdružení pro rozvoj Zlínského kraje pro nejaktivnějšího pedagoga: Mgr. Daniel Knedla, Gymnázium Zlín Lesní čtvrť
- Cena za kreativitu: Skleničky u Kiki, Kristýna Škrobáková, SOŠ Josefa Sousedíka Vsetín Malba na sklo.
- Speciální cena Technologického inovačního centra: Jump park Lištička, David Martiník, Základní škola Zlín, tř. Svobody 868 Děti dělají zábavu pro děti.
Kategorie vysokých škol a veřejnosti nabídla pestrou škálu inovativních a originálních projektů. Po důkladném zhodnocení porota vybrala tyto vítěze:
- 1. místo: Doktor Pralinka, Vojtěch Neuwirth, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně
Čokoládové pralinky z belgické čokolády. - 2. místo: Kaapo, Vojtěch Chupík, Lukáš Fojtů, Jakub Fojtů a Pavel Kovář
Kosmetické produkty a nářadí pro muže. - 3. místo: Start Coder, Rostislav Gregor a Roman Látal
Online platforma.
V této kategorii byly rovněž uděleny tyto speciální ceny:
- Cena Technologického inovačního centra – zázemí pro rozvoj podnikání
MakeRacer, Matěj Šak, Richard Hladký a Štěpán Hrdlička MakerRacer umožňuje hobby nadšencům vygenerovat tisková data k sestavení RC aut. - Cena Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně za nejlepší studentský projekt
Pracuj digital, Tomáš Skála, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně Projekt otevírá dveře k online pracovním příležitostem. - Cena Sdružení pro rozvoj Zlínského kraje za nejlepší technický nápad nebo technologický postup
WEIW, Daniel Korba a Ondřej Bartoš, Gymnázium Zlín Lesní čtvrť Aplikace, která udává a procedurálně informuje uživatele o jeho ideální denní spotřebě vody - Cena od Martina Bernátka za nejlepší on-line projekt
Start Coder, Rostislav Gregor a Roman Látal Online platforma. - Cena Valašskoklobouckého podnikatelského centra za udržitelný rozvoj
Češťyňák, Martin Šenkeřík Zábavná hra na tablety a počítače pro děti ve 3. – 6. třídě ZŠ s inovativním přístupem k procvičování češtiny.