Potvrzenou novou ministryní zemědělství USA (USDA) je Brooke Rollins, americká právnička a politická poradkyně s rodinným i studijním zázemím v zemědělském sektoru, která se v minulosti věnovala reformě trestního soudnictví a podpoře volného trhu.
V první administrativě Donalda Trumpa zastávala funkce ředitelky Úřadu pro americké inovace a ředitelky Rady pro domácí politiku. Její přístup k vedení USDA pravděpodobně zahrne důraz na modernizaci zemědělské politiky a snižování regulačních bariér pro farmáře. Některé organizace však vyjádřily obavy z jejích předchozích návrhů na zpřísnění podmínek pro příjemce federální pomoci, což by mohlo negativně ovlivnit nízkopříjmové obyvatele závislé na potravinové podpoře hrazené z rozpočtu USDA.
ExportMag.cz: Startupy v USA? To není jen Silicon Valley
I pod novým vedením USDA čelí zmrazení federálního financování, což ovlivňuje řadu zemědělských programů. Zemědělci, kteří spoléhají na vládní podporu v oblastech, jako jsou pomoc při katastrofách, podpora ochrany přírody a financování výzkumu, se potýkají s nejistotou. Demokraté v Kongresu se snaží proti tomuto stavu ohradit a varují před dopady na malé producenty a venkovské komunity.
Omezení financování vyvolává otázky ohledně dostupnosti dotací v krátkodobém horizontu i dlouhodobé federální podpory udržitelného zemědělství. Současná administrativa pravděpodobně podle dosavadních zpráv bude mít zájem podpořit rozvoj sektoru biopaliv, zejména ve vztahu k výrobě etanolu a bionafty. Podle lídrů v odvětví to přinese prospěch a zvýšení poptávky domácím producentům kukuřice a sóji. Regulační změny a posílení odbytu amerických biopaliv na mezinárodní úrovni však zůstávají zásadními faktory pro budoucí rozvoj trhu.
Stejně jako v českém prostředí, i v USA jsou významně provázány sektory zemědělství a rozvojové pomoci. Na základě posledních změn v rozsahu poskytované rozvojové a humanitární pomoci americká agentura pro mezinárodní rozvoj USAID zároveň oznámila ukončení smluv s významnými agrárními firmami, včetně společností Cargill a CHS, které se podílely na dodávkách potravinové pomoci. Tento krok signalizuje širší změny v přístupu USA k mezinárodní potravinové pomoci a může ovlivnit globální trh, zejména s obilovinami.