Hlavní otázka položená všem účastníkům průzkumu zněla jasně: Jak očekáváte, že se změní celkový počet zaměstnanců ve vaší společnosti v následujícím čtvrtletí do konce března 2019 v porovnání s aktuálním čtvrtletím? Reprezentativní vzorek se přitom týkal až 750 zaměstnavatelů v ČR.
Zaměstnavatelé v České republice hlásí pro první čtvrtletí 2019 tradičně nižší náborové plány, nicméně ve srovnání s předchozími lety jsou nadprůměrné. Až 4 % zaměstnavatelů očekávají nárůst počtu pracovních sil, 2 % předpovídají snížení počtu pracovních sil a 92 % zaměstnavatelů nepředpokládají žádné změny. Na základě těchto údajů vykazuje čistý index trhu práce pro Českou republiku pro první čtvrtletí 2019 hodnotu +2 % a 4 % po sezonním očistění.
„V lednu očekáváme nejvyšší nezaměstnanost v roce, ale to neznamená, že přijde nějaké hromadné propouštění. Jedná se především o pohyb sezonních pracovníků a částečně i administrativní důvody, jako je konec smluv na dobu určitou a ukončování živností. Tyto lidi trh práce velmi rychle absorbuje, protože je v nabídce mnoho příležitostí například ve zpracovatelském průmyslu, kde se po Vánocích rozjíždí výroba, nebo v sektoru služeb, kde se od listopadu odkládají nábory na nový rok. Dobrá ekonomická situace se projevila v posledních letech i tak, že sezonní výkyvy v nezaměstnanosti jsou minimální,“ konstatovala Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup ČR.
Velké firmy plánují i škrty
Zaměstnavatelé všech velikostí očekávají nárůst počtu pracovních sil. Zatímco malé a střední podniky pokračují v nárůstu optimismu, u velkých společností nad 250 zaměstnanců lze už rok pozorovat pozvolný pokles optimismu, který byl na počátku roku 2018 tolik extrémní. Aktuálně 31 % velkých firem plánuje pokračovat v náborech a 6 % bude snižovat počty zaměstnanců.
Zaměstnavatelé v šesti z deseti odvětví předpokládají pro nadcházející čtvrtletí zvyšování počtu zaměstnanců. Nejsilnější optimismus zaznamenal průzkum u zaměstnavatelů ve stavebnictví, kde i přes nízkou sezonu pokračují pozitivní náborové plány s čistým indexem trhu práce +11 %, následované odvětvím výroba a rozvod elektřiny, plynu a vody s indexem +9 %.
Zpracovatelský průmysl očekává náborové aktivity s indexem +5 % a velkoobchod a maloobchod +4 %. Naopak převažující pesimismus v náborech pozorujeme v odvětví zemědělství, myslivost, lesnictví a rybolov s indexem -8 % a ubytování a stravování s indexem -4 %.
Zaměstnavatelé ve dvou ze tří regionů očekávají v příštím čtvrtletí nárůst počtu pracovních sil. Nejsilnější náborové plány hlásí Praha s čistým indexem trhu práce +4 %, skromnější náborové plány očekávají Čechy s indexem +3 %, Morava zůstává stabilní. V porovnání s předchozím čtvrtletím zaměstnavatelé na Moravě vykazují zhoršení náborového prostředí o 6 procentních bodů, v Čechách o 4 a v Praze o 1 procentní bod.
Výsledky ukazují, že zaměstnavatelé ve 43 ze 44 zemí a oblastí plánují v nadcházejícím čtvrtletí zvýšit počet pracovních sil. V porovnání s předchozím čtvrtletím náborové plány pro první čtvrtletí posílily v 16 ze 44 zemí a oblastí, oslabily ve 23 a beze změny pak zůstaly v pěti. Ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku je náborové prostředí příznivější ve 21 zemích, oslabilo ve 20 a beze změn zůstalo ve dvou.
Nejsilnější náborové prostředí z globálního hlediska hlásí Japonsko, Tchaj-wan, Spojené státy, Slovinsko, Řecko a Hongkong. Nejslabší předpověď pak přichází z Argentiny, Švýcarska, Itálie, Panamy.
Převzato z časopisu Komora. Autor článku: Erik Bártek