Jak bych si mohl nejlépe ochránit citlivá data v počítači?
František C., Brno
Malé a velké podniky navzdory varovným signálům v drtivé většině na bezpečnost nemyslí. Podle studie společnosti KPMG 51 procent dotazovaných malých podniků ve Velké Británii předpokládá, že nebezpečí kybernetického útoku se jich netýká, avšak celých 60 procent z nich již napadeno bylo. Kybernetické útoky neznamenají pouze ztrátu několika dokumentů.
Organizace zažívají napadení pomocí zmiňovaných phishing e-mailů nebo viry. Prevencí před napadením je vzdělání zaměstnanců a investice do zabezpečení kybernetického prostoru.
V první řadě si pořiďte Firewall, „hlídače“, který střeží hranice mezi počítačem a internetem, zabraňuje virům se k počítači vůbec dostat. Dále antivirus, neboť většina antivirových programů dokáže odchytit a zneškodnit 99 procent virů. V případě home nebo remote office, kdy můžete být připojeni i mimo domov na veřejné, sdílené Wi-Fi síti, používejte virtual private networks (VPN), neboť právě tehdy jsou data ohrožena. VPN tak vytvoří bezpečnostní tunel mezi uživatelem a serverem a data jsou chráněna proti hackerům.
Převzato z časopisu Profit. Autor článku: Ariel Hochstadt, spoluzakladatel vpnMentor.