Pozor na oznámení o osvobozených příjmech: Podejte ho s přiznáním k dani z příjmu

Finanční správa upozorňuje poplatníky na podání oznámení o osvobozených příjmech vyšších než pět milionů korun, které se podává na finanční úřad nejpozději ke stejnému datu jako daňové přiznání.

Poplatníci nemusejí z některých vyšších výdělků odvádět daň z příjmu fyzických osob (DPFO), musejí je ovšem přiznat finančnímu úřadu. Pokud zapomenou, hrozí jim přísné sankce.

Ilustrační fotografie

Typickým příkladem byli lidé postižení v roce 2021 ničivým tornádem na Moravě, kterým pojišťovny vyplácely vysoké odškodné v řádu milionů. Příjmy z pojištění majetku ovšem v drtivé většině tito lidé získali už v předloňském roce.

Letos musejí povinnost splnit ti, kteří byli zasaženi jakoukoli extrémní živelní pohromou (se škodou nad pět milionů) a v roce 2024 jim byly vyplaceny peníze z pojištění majetku.

„Nelze vyloučit, že někteří lidé budou muset podle zákona oznámení o osvobozených příjmech podat, ač tak obvykle nečiní, a proto na situaci upozorňujeme s dostatečným předstihem,“ dodává generální ředitelka Finanční správy Simona Hornochová.

Jaké příjmy jsou osvobozené od daně?

Obecně jsou od daně každoročně osvobozeny příjmy podle § 10 odst. 3) zákona 568/1992 Sb. a příjmy podle paragrafu 4 zákona.

Jedná se například výdělky z příležitostné činnosti, výhry z loterií a sázek, příjmy z pojištění majetku, z nabytí vlastnického práva k pozemku (ze zřízení věcného břemene) a podobně.

Oznámení je povinen podat každý, kdo obdrží příjem osvobozený od DPFO nad pět milionů korun. Každý případ se přitom posuzuje jednotlivě.

Oznamovat naopak nemusíte například osvobozený příjem z prodeje rodinného domu a souvisejícího pozemku, nebo jednotky, která nezahrnuje nebytový prostor (jiný než garáž, sklep nebo komoru) a přilehlého pozemku.

Podrobnosti najdete na webu Finanční správy ČR

Jak na to a dokdy máte čas?

Oznámení se podává na místně příslušný finanční úřad. Nejzazší termín je stejný jako lhůta pro odevzdání přiznání k dani z příjmů fyzických i právnických osob.

Za rok 2024 je deadline 2. května 2025 (přiznání totiž musejí všechny OSVČ jako majitelé datových schránek podávat elektronicky).

Kdo, jak a proč musí v roce 2024 platit čtvrtletní a pololetní zálohy na daň z příjmu?

Pokud vám přiznání zpracovává daňový poradce, posouvá se lhůta až do začátku července.

Ve výjimečných případech se může stát, že vám nevznikne povinnost odevzdat daňové přiznání za rok 2024, ale oznámení o osvobozených příjmech podat musíte. Pak máte čas jen do 1. dubna letošního roku.

„Oznámení nemá předepsaný tiskopis. Ministerstvo financí vydalo jako vzor nepovinný tiskopis „Oznámení o osvobozených příjmech podle § 38v ZDP“, který je zveřejněn na webových stránkách Finanční správy ČR,“ popisuje správce daně.

Co musí oznámení obsahovat?

  • výši příjmu,
  • popis nabytí a okolnosti příjmu
  • datum, kdy vznikl

V případě, že poplatník povinnost nesplní, musí zaplatit pokutu. Sankce může v závislosti na okolnostech (zpoždění/nesplnění povinnosti) činit v některých případech až 15 procent z obdržené částky a být velmi vysoká (v řádech statisíců). Finanční správa proto upozorňuje poplatníky, aby na oznámení nezapomněli a termín si dobře pohlídali. 

Poplatníkovi vzniká povinnost uhradit pokutu za neoznámení osvobozeného příjmu, pokud nepodá oznámení o osvobozených příjmech fyzických osob, ve výši:

  • 0,1 % z částky neoznámeného příjmu, pokud tuto povinnost splní, aniž by k tomu byl vyzván,
  • 10 % z částky neoznámeného příjmu, pokud poplatník tuto povinnost splní v náhradní lhůtě poté, co byl k tomu vyzván, nebo
  • 15 % z částky neoznámeného příjmu, pokud poplatník nesplní tuto povinnost ani v náhradní lhůtě.
Jakub Procházka
• Teritorium: Česká republika
• Oblasti podnikání: Daně, účetnictví, pojištění

Doporučujeme