Akci připravilo Velvyslanectví ČR v Mexiku ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví ČR a Asociací výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků online konferenci „Možnosti spolupráce mezi Českou republikou a Mexikem ve zdravotnictví“.
Mexické zdravotnictví je nadějným sektorem pro české exportéry. Aktuální vláda se po svém nástupu zaměřila na reformu zdravotnického systému a jeho financování. V roce 2019 byl přijat Národní zdravotní plán 2019–2024, který deklaruje cíl zvýšit dostupnost systému pro všechny a navýšit zdravotnický rozpočet. Dalšího boomu se zdravotnictví dočkalo v důsledku pandemie covid-19, která jasně ukázala eminentní potřeby zdravotnického systému. Mexický stát proto v roce 2020 navýšil rozpočet pro zdravotnictví o 4,35 %.
Ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví ČR a Asociací výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků proto Velvyslanectví ČR v Mexiku reagovalo na poptávku českých firem zajímajících se o mexický trh a připravilo online konferenci „Možnosti spolupráce mezi Českou republikou a Mexikem ve zdravotnictví“.
Toto virtuální setkání umožnilo představit českou zdravotnickou výrobu v Mexiku a seznámit české firmy s aktuálními tendencemi a potřebami mexického trhu. Prezentace firem proběhla v rámci projektu Ministerstva zahraničních věcí ČR na podporu ekonomické diplomacie, tzv. e-PROPED.
Po úvodním slově pana velvyslance Zdeňka Kubánka a ředitelky odboru mezinárodní spolupráce Ministerstva zdravotnictví ČR, p. Kateřiny Baťhové, se dostali ke slovu zástupci mexické státní správy. V první části setkání promluvil generální ředitel vojenského zdraví mexického Ministerstva obrany, dále zástupci mexického Ministerstva zdravotnictví, Národního zdravotního institutu pro blahobyt (INSABI) a Mexického institutu sociálního zabezpečení (IMSS). Mexický soukromý sektor byl zastoupen Národní komorou farmaceutického průmyslu (CANIFARMA), Mexickou asociací průmyslového odvětví pro farmaceutický výzkum (AMIIF) a Zdravotnickou asociací státu Baja California.
Ve druhé části virtuálního setkání představila Asociace výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků český zdravotnický sektor a dále se představilo sedm konkrétních výrobců zdravotnických prostředků.
Zástupcům mexického zdravotního sektoru představila firma Linet svá nemocniční lůžka, firma TSE své inkubátory pro novorozence, firma UJP Praha rentgenové a radioterapeutické přístroje, firma BMT přestavila svůj sortiment sterilizátorů pro zdravotnický a farmaceutický průmysl, společnost ELLA-CS stenty a společnosti Testline Clinical Diagnostic a Elisabeth Pharmacon své diagnostické zdravotnické a laboratorní testy.
Zastupitelský úřad v Mexiku zaznamenal na obou stranách pozitivní ohlas na uskutečněné setkání a nabídl jak firmám, tak zástupcům mexické vlády součinnost při dalších jednáních.
Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Mexiku (Mexiko). Autorka: Daniela Sedláková, ekonomická specialistka.