„Válka je na jedné straně velmi ničivá. Na druhou stranu nás konflikt nutí více přemýšlet o budoucnosti,“ uvedl prezident Ukrajinské obchodní a průmyslové komory Hennadij Čyžykov. Podle jeho odhadu se aktuálně zastavilo třicet procent ukrajinské ekonomiky. Hospodářství je ochromeno zejména na východě a jihu země, kde válka zuří nejvíce. Mnoho oborů ekonomiky přitom běží jen částečně.
„Měsíc po začátku války proto musíme řešit, jak se po konci konfliktu vrátit na původní úroveň a jak naši zemi obnovit. Je dobré, že prezident i naše vláda chystají daňové reformy, aby se obnova země po válce podařila co nejrychleji. Kromě aktuálního řešení války chceme na Ukrajině řešit i tyto otázky budoucnosti, je to jako svěží vítr pro Ukrajinu. Chceme se snažit vyrábět a exportovat, jak jen to je možné. A proto jsem také přijel do České republiky, abych o našich plánech informoval české firmy a důležité partnery,“ vysvětlil během jednání, které se stalo prvním setkáním ekonomického a podnikatelského charakteru po invazi ruských vojsk na Ukrajinu. Dosud podobná jednání probíhala jen na politické a vojenské úrovni.
Ukrajina je exportní zemí, zdůraznil Čyžykov
„Proto bychom měli co nejdříve usnadnit export ukrajinských výrobků na evropský trh, třeba zjednodušením pravidel Evropské unie. Pro Ukrajinu je to důležité z toho důvodu, že by jí umožnil generovat zdroj příjmů, které nutně potřebuje pro boj a pro udržení základních životních funkcí celé země,“ řekl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.
Připomněl, že překážkou jsou dnes jednotná pravidla Evropská unie, ale Česká republika spolu s dalšími zeměmi by se mohla zasazovat o to, aby Evropa export ukrajinských výrobků na trh umožnila. Za důležitý ale také označil transport zdravotnického materiálu. Firmy jsou totiž připravené jej na Ukrajinu začít dodávat.
Setkání se zúčastnili zástupci 40 tuzemských podniků z oblastí výroby nemocničního vybavení a zdravotnické techniky, vodního hospodářství, dopravní infrastruktury, logistiky zboží, energetiky, zemědělství, obranného průmyslu, ale také třeba advokátní kanceláře. Řada z těchto podniků na Ukrajině působí a má v této zemi své obchodní zastoupení. Zajímaly se ale zejména o to, jak zabezpečit dodávky zboží, které aktuálně Ukrajina potřebuje, zejména zdravotnického materiálu.
Aktuální informace v souvislosti s invazí Ruska na Ukrajinu
Tuzemské firmy přitom mají zájem podílet se i na poválečné obnově Ukrajiny. „Českou republiku považujeme za své přátele. Český byznys měl vždy k tomu ukrajinskému velmi blízko. To se ukazuje i v tom, že česká společnost, firmy i Hospodářská komora jsou v těchto časech na naší straně. Česká republika je tradičně silná v obranném průmyslu, máte velmi dobré technické odborníky, inženýry v mnoha oborech. Proto vidím příležitosti pro české podnikatele zejména při obnově ukrajinské infrastruktury zničené válkou. Velkou devízou Ukrajiny zase je, že je historicky jakýmsi supermarketem Evropy, obilnicí. Proto vidím velký prostor ke spolupráci také v zemědělství. Český byznys je zkrátka na Ukrajině velmi vítaný,“ uvedl Čyžykov.
Podle prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého ale bude nutné, aby Ukrajina pro české firmy vytvořila vhodné podmínky. „Tedy jaké podmínky Ukrajina vytvoří pro zahraniční kapitál, pro stavební firmy ze zahraničí, které budou pomáhat s obnovou země, i jak bude vypadat financování těchto projektů. České firmy by ale měly být na tuto poptávku připravené,“ dodal Dlouhý.