V současné situaci nelze vyloučit, že se dodávky ruského plynu do ČR omezí nebo úplně přeruší. S dodávkami tepla by mohly pomoci uhelné teplárny.
„Novela umožní například nechat krátkodobě v provozu některé uhelné teplárny, jejichž činnost by se jinak musela z důvodu plnění emisních limitů v příštím roce omezovat,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela
Krizového štábu se v pátek na MPO zúčastnili zástupci firem ČEPS, Net4Gas, ČEZ, OTE, Správy státních hmotných rezerv či Hospodářské komory ČR a Svazu průmyslu a dopravy ČR.
Já těmto opatřením říkám airbagy. Jsou ve vašem autě a doufáte, že je nebudete muset použít. Ale když jsou potřeba, jste rádi, že je v tom autě máte
Jozef Síkela, ministr průmyslu a obchodu
Doufáme v to nejlepší, připravujeme se na nejhorší
„Česká republika patří v Evropě mezi země, které plynové zásobníky plní nejrychleji. Přesto chci apelovat na obchodníky, aby v nákupech plynu pokračovali a ideálně i zrychlili,“ tvrdí Síkela.
Vláda prý doufá v ten nejlepší scénář, ale připravuje se na nejhorší. „Myslím, že tento postup by měl zvolit každý z nás, každá domácnost, každá firma a začít se už teď soustředit na vlastní úspory a úsporná opatření. To je totiž ta nejsilnější zbraň, kterou nyní v této energetické válce máme.“
Úsporný tarif i odpuštění poplatků. Vláda schválila pomoc firmám i domácnostem
Okolní země střídavě hlásí pokles dodávek plynu, což opět výrazně navýšilo jeho ceny. Výkonný ředitel Mezinárodní agentury pro energii Fatih Birol tento týden vyzval Evropu, aby se připravila na úplné přerušení dodávek ruského plynu během nadcházející zimy.
Cílem změny energetického zákona, konkrétně paragrafu 88, je podle MPO to, aby v případě výpadků dodávek z východu bylo možné nahradit dodávky tepla vyrobeného z plynu prostřednictvím uhelných elektráren. Novela zároveň vymezuje přesné podmínky, za kterých se může předcházení stavu nouze v teplárenství vyhlásit. Také platí, že na tuto novelu musí navázat úprava legislativy ze strany Ministerstva životního prostředí.