„To, že celých 57 % respondentů zvládlo největší krizi v novodobých dějinách díky vlastním úsporám, svědčí o dobré kondici a zodpovědnosti tuzemských podnikatelů, kteří nežijí z měsíce na měsíc a myslí na zadní kolečka,“ uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý s tím, že z vlastních rezerv zachraňovaly svoji činnost mikro, malé, střední i velké firmy všech oborů.
Nejmenší problémy s cash flow hlásí firmy z oborů stavebnictví nebo maloobchodu, které pandemie nezasáhla tak citelně jako jiná odvětví. Právě ve stavebnictví a maloobchodě byl starostí s cash flow ušetřen největší podíl respondentů, a to celá čtvrtina.
Celkem 12 % oslovených firem zvládlo propad likvidity i díky vstřícnějšímu přístupu dodavatelů, kteří jim např. umožnili posečkání s platbami faktur, nebo odběratelů, kteří jim naopak, pokud jim to ekonomická situace umožnila, propáceli dodané zboží nebo služby s předstihem. Toho využily zejména velké firmy ze zpracovatelského průmyslu.
Větší podniky se také spoléhaly na banky. Jejich pomoc v době pandemie využilo 7 % společností. Role vládních protikrizových programů typu Antivirus či COVID I až III pak byla zásadní pro 6 % účastníků ankety, a to především z nejpostiženějších oborů, jakými jsou cestovní ruch a restaurační služby.
Firmy v cestovním ruchu a pohostinství řešily druhotnou platební neschopnost
Většina podnikatelů (76 %) se od března letošního roku nedostala do situace, kdy by nebyla schopna splácet z důvodu platební neschopnosti svých zákazníků.
Pokud se tak stalo,týkalo se to především firem působících v cestovním ruchu a v restauračních službách, kde problém druhotné platební neschopnosti dolehl na celou třetinu firem. Postiženy byly ale i firmy ve zpracovatelském průmyslu, který je pro českou ekonomiku klíčový, v druhotné platební neschopnosti se ocitlo 29 % z nich, a to bez ohledu na jejich velikost.