Program Prototypuj a ověřuj inovační agentury JIC podpořil další projekty

Celkem 2,3 milionu korun si mezi sebe rozdělily 4 úspěšné projekty v aktuálním kole programu Prototypuj a ověřuj, kterým inovační agentura JIC s finanční podporou Jihomoravského kraje pomáhá začínajícím podnikatelským záměrům.

Ve finále, které proběhlo ve středu 10. července, nakonec uspěly 4 projekty – SciTEP, který dokáže monitorovat výkon e-sportovců, chytrá zásuvka umožňující optimalizovat spotřebu energie, střídač SolarMonitor firmy MaNoSens posilující bezpečnost solárních systémů před kybernetickými útoky a BraveMind, nástroj pro léčbu strachů pomocí virtuální reality.

Zdeněk Vrbka a jeho tým uspěli s projektem Moje chytrá zásůvka | JIC

Od roku 2020 podporuje program Prototypuj a ověřuj inovativní projekty z jižní Moravy v jejich rané fázi. Celkem za tu dobu získalo podporu třicet čtyři projektů v celkovém objemu přes 21 milionů korun včetně těch, které uspěly v aktuální výzvě.

Téměř 700 tisíc korun získal tým kolem Zdeňka Vrbky na projekt Moje chytrá zásuvka. Ta dokáže optimalizovat čas spotřeby elektřiny v domácnostech s ohledem na výrobu obnovitelné elektřiny, jako je slunce nebo vítr. „Máme vyvinutou technologii, která nám umožnila demonstrovat optimalizaci času ohřevu vody v elektrických bojlerech u jednotek testovacích zákazníků. Podpora nám umožní zrychlit další vývoj našeho řešení směrem ke stabilnímu prototypu. V rámci projektu plánujeme prototyp otestovat u desítek pilotních zákazníků a vyjednat spolupráci s jedním z předních hráčů na energetickém trhu,“ říká Zdeněk Vrbka, který věří, že do pěti let pomůže jejich nápad snižovat elektřinu u jednoho milionu domácností.

„Výsledkem bude nižší účet za elektřinu pro domácnosti a zároveň snížíme nutnost budovat drahá a méně ekologická řešení pro vyrovnávání elektrické sítě, jako jsou velká bateriová úložiště,“ dodává Vrbka.

Další úspěšný projekt SciTEP přináší inovativní způsob měření výkonu v esportu, zaměřeném na kompetitivní hraní počítačových her. S pomocí odborných znalostí z oboru sportovních věd, psychologie, neurověd, tradičního sportu i gamingu vyvinul tým kolem Tomáše Dudka unikátní metodiku testování a analýzy herních a psychologických dat.

Díky přístupu založeném na datech dokážou poskytnout pokročilý model pro měření a analýzu výkonu hráčů. Necelých osm set tisíc korun, které firma získá v rámci programu Prototypuj a ověřuj, pomůže přesunout prototyp do online prostředí, potvrdit správnost metodiky a dostat se i na zahraniční trhy.

Mezi 8 finálovými návrhy uspěl projekt BraveMind, na kterém pracuje trojice odborníků různých specializací – psycholog, vývojář virtuální reality a specialista na tělesné signály. „Vyvíjíme inovativní platformu, která využívá virtuální a smíšenou realitu pro expoziční terapii při léčbě fobií. Naše řešení umožňuje klientům interagovat s fobickými stimuly v bezpečném a kontrolovaném prostředí, což přispívá k efektivnějším terapeutickým výsledkům,“ popisuje unikátní řešení Vratislav Čmiel. Ten se v rámci týmu specializuje na vývoj virtuálních expozic a řešení technických záležitostí.

Technologie může v terapeutické praxi přinést značný posun. Jednoduše řečeno – pacienti mohou se svými strachy pracovat pod dohledem odborníka a terapeutická sezení mohou být výrazně efektivnější. Projekt získal přes 300 tisíc korun na testování, získání zpětné vazby a dokončení základní části platformy. V budoucnu pak tým BraveMind chce vyvinout další terapeutické moduly a posunout projekt vpřed k autonomní úrovni terapie.

Ilustrační fotografie

Projekt SolarMonitor firmy Manosens se zaměřuje na zajištění bezpečnosti a efektivity solárních technologií. Ty jsou často závislé na zahraničních dodavatelích, což představuje bezpečnostní riziko. „Naše inovace umožňuje odpojení střídače od internetu a jeho ovládání z místní sítě. Také analyzujeme příchozí příkazy, abychom odhalili a zablokovali nebezpečné pokyny. Na trhu podobné řešení neexistuje, což nás staví do jedinečné pozice k ochraně a řízení fotovoltaických elektráren bezpečně a lokálně,“ vysvětluje jednatel firmy Matúš Nosko, který na dokončení prototypu získal 500 tisíc korun. Řešení může pomoci zvýšit bezpečnost používání obnovitelných zdrojů energie v domácnostech, průmyslových instalacích i v rámci kritické infrastruktury.

„Na čem jiném stavět udržitelnou, odolnou a stabilní ekonomiku, než na firmách, které na trh přinášejí unikátní produkty? Vždyť jedno pracovní místo v takové firmě dokáže vytvořit třeba i čtyři další v jiných oblastech. A proto je tak důležité vytvářet prostředí, kde podobné firmy mohou vznikat. Jižní Morava v tomhle patří k opravdové evropské špičce. Program Prototypuj a ověřuj je široko daleko jediný, ve kterém region dokáže podpořit podobné firmy na jejich úplném začátku. Vůbec nepochybuji o tom, že podpořené projekty mají velkou šanci uspět na mezinárodní scéně a těším se na to,“ říká hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich.

„Máme spoustu skvělých příkladů, že z jižní Moravy je možné vybudovat globálně úspěšnou firmu. Největší šance je s produkty s vysokou přidanou hodnotou. A díky programu Prototypuj a ověřuj tuhle šanci za čtyři roky dostaly více než tři desítky unikátních projektů. I díky podobným programům má Brno a region jižní Moravy v zahraničí takový kredit,“ uzavírá ředitel JICu Petr Chládek.

• Oblasti podnikání: Věda, výzkum a vývoj

Doporučujeme