Projekt Einsteinova teleskopu nabízí příležitosti i pro český vesmírný výzkum

Vlámská vláda má enormní zájem dosáhnout realizace projektu Einsteinova teleskopu, a to v oblasti nedaleko Genku v provincii Limburg.

Toto unikátní zařízení má sloužit k měření gravitačních vln vyvolaných kolizemi černých děr a dalších vesmírných objektů z období krátce po vzniku vesmíru, tedy po velkém třesku. Projekt je významnou příležitostí pro české firmy a vědecké instituce, které se mohou zapojit do spolupráce.

Ilustrační fotografie

Teleskop potřebuje pro svoji činnost optimální podmínky, tj. stabilní terén a dostatečnou vzdálenost od všech rušivých elementů. Jako vhodná oblast se nabízí Euroregion Maas-Rýn na pomezí Belgie, Německa a Nizozemska, který experti považují za „ideální trojúhelník“. V jeho širším okolí (ELAT – Eindhoven-Leuven-Aachen High-Tech Region) se nachází celá řada vědeckých a technologických společností schopných dodávat nejmodernější technologie.

ExportMag.cz: Firmy v letecké a kosmickém průmyslu spojily síly v exportní alianci

Teleskop bude sloužit jako centrum pro výzkum vzdáleného vesmíru, a to primárně prostřednictvím měření gravitačních vln. Toto zařízení by mělo být desetkrát citlivější než jiná jemu podobná a vědci doufají, že by mohli přístrojem nahlédnout až na okraj vesmíru – do dění bezprostředně po velkém třesku. Projekt by se podle současných plánů měl začít realizovat od roku 2028 a následně fungovat od roku 2035.

Převážná část observatoře se bude rozkládat pod zemí, kde v hloubce 250 až 300 metrů budou umístěny tři desetikilometrové tunely ve tvaru trojúhelníku, což by mělo zaručit nerušená měření gravitačních vln. V současnosti jsou odhadované náklady na výstavbu zhruba 2 miliardy eur, přičemž Nizozemsko již vyčlenilo na výstavbu prostřednictvím svého Národního fondu růstu 1 miliardu eur.

Vlámská vláda prezentuje projekt jako příležitost i pro české a středoevropské firmy a vědecké instituce, které se mohou zapojit do spolupráce, a to především ty, které se zaměřují na lasery, senzory, optiku a vakuové technologie. Jelikož kosmický průmysl hraje v rámci národních ekonomik čím dál větší roli, mohl by být Einsteinův teleskop také vhodnou investicí, která bude v budoucnu díky získaným objevům a poznáním poskytovat zajímavé výnosy.

Pro firmy byla zřízena řada projektů a programů na podporu inovací a urychlení vývoje nových technologií pro teleskop, vědecké instituce mohou navazovat na aktuální programy výzkumu a vývoje. Na portálech Ted a TenderNed mají být zároveň zveřejňována aktuální výběrová řízení na zakázky pro studie proveditelnosti pro Einsteinův teleskop.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Bruselu (Belgie). Autor: Jakub Skalník, velvyslanec ČR v Belgii.

• Teritorium: Belgie | Evropa | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Kosmický průmysl | Věda, výzkum a vývoj

Doporučujeme