Projekt JMHZ: Digitalizace ulehčuje život podnikatelům i dalším občanům

Finanční správa ČR se aktivně zapojila do projektu Jednotného měsíčního hlášení zaměstnavatelů (JMHZ). Projekt má za cíl naplnit požadavky občanů i podnikatelů, aby požadované údaje poskytovali státu pouze jednou a aby všechny státní instituce, které je potřebují k výkonu své činnosti, všechna data sdílely.

Projekt představili v prvním prosincovém týdnu ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr financí Zbyněk Stanjura společně se zástupci úřadů, které jsou do projektu zapojeny.

Ilustrační fotografie

JMHZ sjednocuje data zasílaná různým institucím za pomoci mnoha formulářů, různým způsobem a v různých termínech, do jednoho digitálního hlášení.

Jednotné měsíční hlášení zaměstnavatelů je zásadním krokem v postupující digitalizaci státní správy a z pohledu finanční správy výrazně zefektivní správu daně ze závislé činnosti. Věřím, že tento systém zjednoduší administrativu zaměstnavatelů, přinese jim větší právní jistotu a umožní nám nabízet zaměstnancům předvyplnění daňového přiznání, pokud jej podávají,“ popisuje Simona Hornochová, generální ředitelka finanční správy.

Obíhat úřady musejí data, ne podnikatelé. HK ČR chválí jednotné měsíční hlášení

Hlavní přínosy Jednotného měsíčního hlášení zaměstnavatelů

  • Podpora digitalizace a modernizace státní správy
    Elektronické podání jednotného hlášení zefektivní a urychlí komunikaci mezi firmami a úřady. Pro finanční správu to znamená možnost rychlejšího přístupu k datům zasílaným zaměstnavateli o jejich zaměstnancích, což podpoří digitalizaci a efektivitu daňových procesů.
  • Efektivnější kontrola a prevence nesrovnalostí
    Data poskytovaná v rámci JMHZ umožní finanční správě dříve a přesněji identifikovat nesrovnalosti v plnění daňových povinností. Tím se zvyšuje efektivita kontroly, minimalizuje prostor pro chyby a snižuje riziko daňových úniků.
  • Transparentnost a rovné podmínky pro všechny zaměstnavatele
    Jednotný systém vykazování zajišťuje rovné podmínky pro všechny podniky. Finanční správa zapojením do tohoto projektu tak chce přispět k posilování férového podnikatelského prostředí v České republice.
  • Zvýšení právní jistoty pro zaměstnavatele
    Sjednocení všech vykazovacích povinností do jednoho měsíčního hlášení přináší pro zaměstnavatele jasná pravidla a jednodušší procesy. JMHZ zároveň do budoucna umožní finanční správě převzít některé činnosti dosud vykonávané zaměstnavateli, například prokazování nároků zaměstnanců na uplatnění daňových odečtů. JMHZ také umožní bezprostřední vyjasnění případných nesrovnalostí a tím omezí riziko budoucích sankcí. 
  • Efektivní komunikace mezi státními institucemi
    Sdílení dat mezi finanční správou a dalšími institucemi, jako je správa sociálního zabezpečení, urychlí procesy a odstraní duplicitní poskytování informací. To zjednodušuje celkovou administrativní zátěž všech zúčastněných.
  • Zavedení nových služeb pro zaměstnance
    Data poskytovaná finanční správě prostřednictvím hlášení umožní nabídnout zaměstnancům, kteří po skončení roku podávají daňové přiznání, předvyplnění příslušného formuláře. V případě souhlasu zaměstnanců budou také moci poskytovatelé služeb či produktů, které mohou být uplatněné v rámci daňových odečtů, posílat příslušná potvrzení přímo správci daně a zaměstnanec ani zaměstnavatel je tedy nebudou muset přeposílat.

Pilotní fázi projektu zahájí MPSV v červenci 2025. Finanční správa se v této fázi zapojí jako zaměstnavatel, což bude velmi přínosné pro poznání všech souvisejících procesů a nastavení technického řešení na straně finanční správy v roli správce daně.

Technické řešení, které bude přijímat a zpracovávat data zpřístupněná finanční správě v rámci JMHZ, bude vybudováno v roce 2026. Vzhledem k ročnímu zdaňovacímu období budou data z JMHZ plně využívána pro správu daně ze závislé činnosti od 1. ledna 2027.

Projekt přináší očekávané benefity všem zúčastněným stranám a přispívá k vytvoření stabilního a transparentního daňového prostředí v České republice.

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme